Alati za 3D ispis i modeliranje - Pet bez kojih se može, ali bi bilo teže
Bez alata nema zanata, a to vrijedi i za softversku kolekciju koju bi trebao znati koristiti svatko tko se namjerava ozbiljnije baviti 3D ispisom, bilo u kućnim ili profesionalnim uvjetima. Nakon nekoliko godina iskustva, ovdje predstavljamo pet alata bez kojih, ako nije već nemoguće, barem je bitno otežano kvalitetno 3D ispisivanje i eventualno vlastito modeliranje ili dorađivanje predmeta za ispis

Windowsi 10 u sebi imaju nekolicinu 3D alata koji se mogu koristiti i za rad s .STL datotekama, koje se obično koriste za transfer modela koji se pretvaraju u .gcode datoteke, kakve 3D pisači najčešće koriste za ispis. Zajedničko svim tim Microsoftovim alatima jest to da su skoro posve beskorisni. Istina, moguće je pregledavati .STL datoteke i još neke druge te je moguće neko jednostavnije modeliranje, ali sve je na razini kraće informativne seanse, a nikako na razini zaista upotrebljivih alata. Ovdje potpisani ne poznaje nikoga, niti je na Internetu naišao nekoga tko za bilo kakav 3D ispis ili pripremu i oblikovanje predmeta za 3D ispis koristi išta od Microsoftovih alata koji dolaze s Windowsima 10, ili ih je moguće dodatno instalirati na njih s Microsoftovih stranica.
Ukratko – zaboravite na njih.
Microsoft vjerojatno ni sam ne zna kakav je smisao 3D pisača kod kućnih korisnika, niti kako pomoći onima koji ih imaju.
Srećom, svijet je prepun alata, kako komercijalnih, tako i posve besplatnih, koji ne samo da rješavaju probleme 3D ispisa i modeliranja za 3D ispis kojih ste svjesni, nego i onih kojih možda i niste svjesni, ali ćete brzo postati jednom kada se ozbiljnije ovime počnete baviti.
Ne možemo reći da se radi o “moru” takvih programa, već samo kako se radi o prilično kompliciranim i opsežnim aplikacijama za čije isprobavanje u vlastitom aranžmanu svakome treba podosta vremena, posebno ako ranije niste radili s 3D i 2D CAD programima, pa treba shvatiti i “logiku” prema kojoj je rađeno sučelje i tijek rada u svakom od njih. Ukratko – tko sam pokušava naći ono što mu najviše odgovara, izgubit će dosta vremena (pogodite kako znamo…).
Ovdje potpisani nakon nekoliko je godina isprobavanja i slušanja preporuka došao do zaključka kako ih ima samo nekolicinu koje neprestance koristi – pet aplikacija i jedan pomoćni program, koji su dovoljni za sve što mu treba za ispis, povremene prerade već gotovih STL modela i povremene vlastite izlaze u osnove ili (mrvicu) naprednije modeliranje vlastitih objekata za 3D ispis.