Appleovi modemi: kraj Qualcomm ere i put ka potpunoj neovisnosti

Apple ubrzava razvoj vlastitih mobilnih modema kako bi zamijenio Qualcomm. C1 modem debitira ove godine, C2 stiže 2026., a C3 2027., ciljajući na potpunu integraciju u SoC do 2028.

Mladen Smrekar ponedjeljak, 5. svibnja 2025. u 17:17
Prvi korak u ovom smjeru je C1 modem, Appleov vlastiti 5G čip predstavljen u modelu iPhone 16e 📷 Dall-E
Prvi korak u ovom smjeru je C1 modem, Appleov vlastiti 5G čip predstavljen u modelu iPhone 16e Dall-E

Apple tiho, ali odlučno gura naprijed s planovima za zamjenu mobilnih modema koje trenutno nabavlja od tvrtke Qualcomm. Kompanija iz Cupertina planira postepeno uvoditi vlastita rješenja, počevši s ograničenom implementacijom već ove godine, s ciljem potpune neovisnosti u narednih nekoliko godina. Prvi korak u ovom smjeru je C1 modem, Appleov vlastiti 5G čip predstavljen u modelu iPhone 16e, o čemu smo krajem veljače već pisali u Bugu

Ovaj početni modem podržava samo sub-6GHz 5G spektar, izostavljajući brži mmWave, a fokus je stavljen na energetsku učinkovitost umjesto na sirovu brzinu prijenosa podataka.

Iz godine u godinu

Qualcommovi modemi i dalje pokreću većinu iPhone uređaja, uključujući i flagship iPhone 17 seriju koja se očekuje kasnije ove godine. No, Apple paralelno razvija napredniji C2 modem. Ovaj čip donosi podršku za mmWave, poboljšanu agregaciju mobilnih operatera (carrier aggregation) i brzine preuzimanja do 6 Gbps. Očekuje se da će se C2 modem pojaviti u iPhone 18 seriji tijekom 2026. godine. Dugoročni planovi uključuju C3 modem Prometheus, planiran za 2027. Ova verzija mogla bi donijeti podršku za satelitsko povezivanje i koristiti optimizaciju potpomognutu umjetnom inteligencijom za poboljšanje kvalitete signala.

Apple radi i na čipu Proxima, kombiniranom Wi-Fi i Bluetooth rješenju koje bi trebalo zamijeniti komponente tvrtke Broadcom. Vjerojatno će debitirati u Apple TV i HomePod mini uređajima prije nego što stigne u iPhone. Konačni cilj, predviđen za 2028., jest integracija vlastite modemske tehnologije izravno u Appleove sustave na čipu (SoC), slično arhitekturi Apple Silicon procesora. Time bi Apple dobio još čvršću kontrolu nad energetskom učinkovitošću, performansama i troškovima u lancu opskrbe.