Lidar uskoro i na zrakoplovima

Boeing će početi testirati tehnologiju laserskog radara koji bi skenirao područje ispred putničkih zrakoplova i upozoravao na turbulencije

Sandro Vrbanus subota, 16. rujna 2017. u 10:28

Lidar tehnologija (LIght Detection And Ranging) je sustav snimanja okoline uz pomoć laserskih zraka. Ova se tehnologija inače rabi u geologiji, arheologiji i meteorologiji, kao i za istraživanje Zemljine atmosfere. Lidar odašilje laserske zrake te poput radara mjeri vrijeme koje im je potrebno da se odbiju od prepreke i vrate natrag do senzora. U novije vrijeme korištenje lidara je često u autonomnim vozilima koji na ovaj način "gledaju" ispred sebe, a sada američki Boeing najavljuje kako će istu tehnologiju primijeniti i na zrakoplovima.

Uskoro će početi testiranje prvih putničkih zrakoplova opremljenih lidarom, koji je razvila japanska nacionalna svemirska agencija (Japan Aerospace Exploration Agency), a koji će se koristiti za detektiranje velikih zračnih turbulencija. Iako putnički zrakoplovi današnjice mogu izdržati snažne turbulencije i one općenito ne predstavljaju opasnost za sigurnost letjelice, putnici unutar njih još uvijek bivaju ozlijeđeni uslijed većih i snažnijih udara ili propadanja aviona kroz zračne džepove.

Boeingov novi lidar velikog dosega "promatrat" će prostor do 17,5 kilometara ispred zrakoplova, što će pilotima dati oko 60 sekundi da reagiraju na najavu turbulencije, kako bi smanjili mogućnost ozljeda putnika i posade. Lidar će ispaljivati laserske zrake, one će se odbijati od čestica prašine u zraku, te tako bilježiti brzine kretanja zraka. Svaka veća promjena u razlici brzine zraka i zrakoplova bit će zabilježena kao najava turbulencije. Nakon uočavanja takvog signala, piloti će imati dovoljno vremena da upozore posadu i putnike da se privežu i pripreme na veće ili manje podrhtavanje letjelice.

Pokažu li Boeingovi testovi da je tehnologija korisna i funkcionalna, na komercijalnim bi se zrakoplovima ovakvi senzori mogli naći u narednih nekoliko godina.