Sonda Psyche ima tehničkih problema na 238 milijuna kilometara od Zemlje
NASA je izvijestila da je pad tlaka u pogonskom sustavu relativno nove svemirske sonde uzrok za privremeno gašenje njezinog pogona i pokretanje procesa tehničke istrage

Iz NASA-e sitže vijest o tehničkom problemu s kojim je suočena njihova misija Psyche. Sonda, lansirana u listopadu 2023. godine, od svibnja prošle godine svemirom putuje pogonjena vlastitim potisnicima. Manje od godine otkako su oni počeli s radom, dogodio se problem, prvi put primijećen 1. travnja ove godine, zbog čega je kontrola misije, donekle zabrinuta za budućnost misije, odlučila odmah istražiti problem.
Pad tlaka u sustavu
Sonda Psyche ima solano-električni ionski pogon, koji energiju dobiva iz fotonaponskih ploča, pa je koristi za pokretanje četiriju potisnika. U njima se ionizira plin ksenon, pa se izbacivanjem iona iz mlaznice stvara potisak. Tijekom tog procesa ksenon iz rezervoara dolazi do potisnika kroz vodove, u kojima je početkom prošlog mjeseca očitan pad tlaka. Umjesto nominalnog od 36 psi, zabilježeno je samo 26 psi (oko 1.8 bara).
Nakon otkrivanja tog pada, sustav sonde automatski je ugasio potisnike, a kontrola misije odlučila je ne koristiti ih sve dok se ne otkriju uzroci problema. Taj proces, vjerojatno možete zamisliti, nije nimalo jednostavan niti brz, budući da se sonda trenutačno nalazi na udaljenosti od 238 milijuna kilometara. Srećom, trenutačno je u fazi leta u kojoj joj potisnici nisu nužni za promjenu putanje i tako će ostati do sredine lipnja, do kada bi trebalo biti pronađeno rješenje.
Zahvaljujući redundantnom dizajnu, sonda ima dva seta vodova za gorivo, pa to NASA-inim stručnjacima daje mogućnost prebaciti je s jednog na drugi, u slučaju da jedan od njih "pušta". Za sada nema naznaka da je misija sonde ugrožena. Plan i dalje ostaje u proljeće sljedeće godine proletjeti pored Marsa, iskoristiti efekt gravitacijske praćke za ubrzanje i promjenu putanje, pa se uputiti prema glavnom asteroidnom pojasu. Tamo bi sonda Psyche 2029. godine trebala stići do istoimenog asteroida bogatog metalima.