Američki poreznici će financirati uklanjanje telekomunikacijske opreme kineske proizvodnje
Zastupnički dom SAD-a priprema se za glasanje o zakonu koji uključuje izdvajanje 3 milijarde dolara za uklanjanje telekomunikacijske opreme kineske proizvodnje iz američkih bežičnih mreža
Godine 2019. Kongres je naložio Saveznoj komisiji za komunikacije (FCC) da zahtijeva od američkih telekomunikacijskih operatera koji primaju savezne subvencije da uklone kinesku telekomunikacijsku opremu iz svojih mreža. Ova inicijativa, poznata kao program "Izvadi i zamijeni", nastoji ublažiti potencijalne sigurnosne rizike koje navodno predstavlja oprema tvrtki koje se smatraju prijetnjom nacionalnoj sigurnosti. U pitanju su prvenstveno kineske tvrtke Huawei i ZTE.
I Huawei i ZTE dosljedno poriču optužbe o dijeljenju podataka s kineskom vladom ili kompromitiranju svoje opreme.
Financiranje od 3 milijarde dolara
Program je službeno nazvan Program nadoknade za sigurne i pouzdane komunikacijske mreže, a temelji se na Zakonu o sigurnim i pouzdanim komunikacijskim mrežama iz 2019. godine. Kongres je prvotno odobrio 1,9 milijardi dolara za program, no FCC je procijenio da bi ukupni trošak uklanjanja i zamjene opreme mogao doseći 4,98 milijardi dolara.
Predviđeno je da će predloženo financiranje od 3 milijarde dolara doći od prihoda ostvarenih jednokratnom dražbom spektra koju je FCC proveo za napredni bežični spektar u AWS-3 pojasu. Novi zakon omogućio bi FCC-u da u roku od 90 dana pozajmi 3,08 milijardi dolara od američke vlade za financiranje programa "izvadi i zamijeni". Agencija bi zatim vratila sredstva riznici prihodima od dražbi spektra koje će biti pokrenute unutar 18 mjeseci. Program utječe na 126 operatera, od kojih mnogi opslužuju ruralna i udaljena područja zemlje. Bez potpunog financiranja, neki operateri izvijestili su da bi možda morali ugasiti dijelove svojih mreža ili se potpuno povući iz procesa. To bi moglo eliminirati jedinog pružatelja usluga u određenim regijama, ugrožavajući pristup osnovnim uslugama, uključujući pozive hitnoj pomoći.
Zašto se državnim novcem financiraju telekomi?
Mnogi američki poreznici pitaju se zašto se državnim, odnosno njihovim novcem financiraju telekomi koji imaju ogromne profite. Na primjer, AT&T svojim najnovijim financijskim rezultatima potvrđuje dominantnu poziciju na američkom telekomunikacijskom tržištu. Samo treće tromjesečje 2024. godine donijelo je prihode od 30,2 milijarde dolara. Unatoč značajnoj profitabilnosti, AT&T, poput ostalih telekomunikacijskih kompanija, redovito traži državno financiranje za projekte mrežne infrastrukture. Ova situacija proizlazi prije svega iz jakog lobija industrije koja ima utjecaja na zakonodavce.
Kao pokriće, kompanije tvrde da izgradnja moderne širokopojasne infrastrukture, posebice optičkih mreža, zahtijeva iznimno visoka početna ulaganja. Drugo, u ruralnim i slabije naseljenim područjima žale se da povrat investicije može trajati godinama ili čak desetljećima, što takve projekte čini manje privlačnima za privatno financiranje.
Građani platili modernizaciju privatnih telekomunikacijskih mreža
Na američkom telekomunikacijskom tržištu vlada oligopolska struktura, što znači da nekoliko velikih kompanija kontrolira većinu tržišta. Ova koncentracija moći nije slučajna, svoje korijene vuče iz ranih 1990-ih godina kada je država aktivno pomagala telekomunikacijskim tvrtkama.
Ključni trenutak dogodio se kada je trebalo modernizirati telekomunikacijsku infrastrukturu, odnosno zamijeniti stare bakrene kabele novom optičkom tehnologijom. Umjesto da telekomi sami financiraju ovu nadogradnju iz vlastitih sredstava, država im je dodijelila značajne subvencije iz saveznog proračuna. To znači da su građani kroz svoje poreze zapravo platili modernizaciju privatnih telekomunikacijskih mreža.
Ova praksa stvorila je određeni obrazac ponašanja gdje telekomunikacijske kompanije očekuju državnu pomoć za velike infrastrukturne projekte. Zato i danas, kada je potrebna nova nadogradnja mreža, povijest se ponavlja - telekomi ponovno dobivaju sredstva iz saveznog proračuna, odnosno novac poreznih obveznika.