Tko je Brendan Carr, budući prvi čovjek američkog regulatora FCC?

Izabrani predsjednik SAD-a već je započeo s imenovanjima budućih najbližih suradnika, a tehnološka i internetska industrija najviše bi promjena mogla doživjeti vezano uz odabir prvog čovjeka FCC-a

Sandro Vrbanus ponedjeljak, 18. studenog 2024. u 19:18

Nadolazeći drugi predsjednički mandat Donalda Trumpa započet će 20. siječnja, no on već sad ima niz suradnika, s kojima misli provoditi svoje zamisli i ideje svojih savjetnika u djelo. Najnovije imenovanje, koje će vjerojatno biti potvrđeno ubrzo nakon predsjedničke inauguracije, jest ono Brendana Carra na mjesto predsjedavajućega u FCC-u, američkoj saveznoj Komisiji za komunikacije. FCC je regulatorna agencija nadležna za tehnologiju, telekomunikacije i samim time Internet, pa će smjena na njezinom čelu vjerojatno dovesti do značajnih posljedica po tehnološku industriju.

Iskusan stručnjak

Brendan Carr u FCC-u je već godinama, bio je zamjenik predsjedavajućeg Ajita Paija tijekom prvog Trumpovog mandata i od tada je, već u svojem trećem mandatu, u vodstvu te agencije. Predvodio je projekte poput uvođenja 5G mreža i širenja širokopojasnog pristupa Internetu, pokretao programe za liječenje na daljinu namijenjene veteranima, no u posljednje ga se vrijeme spominje kao velikog kritičara "Big Techa" i koautora neslužbenog Trumpovog programa za vladavinu, Projekt 2025. Tamo je napisao poglavlje o reguliranju tehnološke industrije, što će uskoro imati i prilike provesti u djelo.

Carr se aktivno zalaže za slobodu govora, ukidanje pretjerane regulacije a obećao je i "razbiti cenzorski kartel i vratiti pravo na slobodu govora običnim Amerikancima", misleći tu na društvene mreže i medije koji su pristrano izvještavali o raznim pitanjima. Njegovo imenovanje na X-u je podržao i Elon Musk, danas bliski Trumpov suradnik, kojeg neki već u šali nazivaju supredsjednikom ili "prvom damom" SAD-a.

Borba protiv cenzure u Carrovom mandatu mogla bi izgledati tako da se na odgovornost poziva izdavače, televizijske ili radijske postaje, za cenzuru (primarno konzervativnih) pojedinaca. K tome, obećao je i da će FCC prestati sa zapošljavanjem po često kritiziranom "DEI" ključu (diversity, equity, and inclusion / raznolikost, pravednost i uključenost).

Obuzdat će, kaže, "Big Tech" igrače, promovirati nacionalnu sigurnost, otključati ekonomski prosperitet i osigurati da FCC ima odgovornost i adekvatno vodstvo. Ranije je podržavao i ukidanje internetske neutralnosti, također kontroverzno pitanje u reguliranju Interneta. Zalagao se i za ukidanje Sekcije 230, koja ne obvezuje internetske platforme na moderiranje korisničkog sadržaja. FCC-u i tehnološkoj industriji SAD-a, dakle, slijede velike promjene, vjerojatno usklađene s onime što su Musk i Trump najavljivali u kampanji proteklih mjeseci.

Vodstvo FCC-a inače ima pet članova, od čega najviše tri mogu biti iz jedne stranke.