Europski projekt 5G signala iz svemira uspješno je testiran

Europska svemirska agencija i satelitski operater Telesat prvi su u svijetu testirali 5G konekciju koja je izravno spojila komunikacijski satelit u niskoj orbiti sa zemaljskim primopredajnicima

Sandro Vrbanus ponedjeljak, 30. prosinca 2024. u 20:12
📷 ESA
ESA

Laboratorij za 5G i 6G komunikacijske tehnologije Europske svemirske agencije, smješten u Europskom centru za svemirska istraživanja i tehnologiju (ESTEC) u Nizozemskoj, uspješno se povezao 5G vezom sa satelitom LEO 3 kojim upravlja Telesat, globalni satelitski operater. Koristeći Amarisoftovu 5G tehnologiju, tim je uspostavio i održavao stabilnu vezu sa satelitom dok se on kretao nebom, od tik iznad horizonta do svoje najviše visine od 38° i natrag dolje prema horizontu.

5G NTN

Slični su eksperimenti ranije provedeni sa satelitima u geostacionarnim orbitama, no ovaj test je prva uspješna implementacija tehnologije 5G nezemaljske mreže (Non-Terrestrial Network, NTN) sa satelitom u niskoj orbiti, koji se kreće značajno brže u odnosu na korisnike na Zemlji. Veza je ostvarena u frekvencijskom području poznatome kao Ka-band, a iz ESA-e kažu da je to vrlo važan korak ka jednostavnom korištenju satelitskih 5G mreža putem mobitela.

Ovo postignuće otvara ranije nedostižne mogućnosti komunikacije, budući da sateliti iz niske orbite, u kombinaciji sa standardiziranom 5G tehnologijom, sada mogu podržavati usluge koje zahtijevaju dvosmjerne veze u stvarnom vremenu. Testirana bi tehnologija mogla promijeniti način na koji se komunicira u hitnim situacijama, pruža zdravstvena skrb u ruralnim područjima ili se pak obavlja poslovanje diljem svijeta, u zabačenim dijelovima zemaljske kugle, smatraju u Europskoj svemirskoj agenciji.

Kao primjeri korištenja ovog načina telekomunikacija ističu se i autonomna vozila, obavljanje medicinskih zahvata na daljinu, pa čak i spajanje putničkih zrakoplova izravno na 5G, što bi moglo omogućiti pristup Internetu putnicima u svakom dijelu svijeta.

Jedna od bitnih inovacija u ovom projektu je i činjenica da je ostvaren na temelju otvorenih standarda, koje propisuje međunarodna organizacija za standardizaciju telekomunikacija 3GPP. To znači da bi se mobilni uređaji u budućnosti mogli povezati izravno sa satelitima, potencijalno smanjujući troškove i složenost zemaljske infrastrukture te povećavajući međusobnu povezanost između različitih pružatelja usluga. U teoriji, tehnologija omogućava glatko i nesmetano prebacivanje između zemaljskih mreža i satelita, osiguravajući kontinuiranu pokrivenost – bilo u središtu grada ili, primjerice, na udaljenoj planini.