Vodič za kupnju televizora: OLED ili LED, novi ili stariji model na akciji?
Vrijeme uoči velikih nogometnih natjecanja obično donosi dobre akcije za kupnju televizora. I dok se novi modeli tek probijaju na tržište, stari koji su ponekad tek neznatno slabiji, mogu se naći na velikim sniženjima. Da bi se snašli među OLED, QLED, Mini-LED i LED modelima različitih dijagonala i generacija, kao što smo najavili u lipanjskom Bugu (379) – napravili smo praktični online vodič za kupnju best buy modela koji se trenutačno mogu pronaći u domaćim trgovinama
Dok se divimo Luki Modriću, koji u poodmakloj nogometnoj dobi radi bravure na zelenim terenima, istovremeno očekujući da će povesti reprezentaciju do još jedne medalje na velikim natjecanjima ovoga ljeta u Njemačkoj - za uživanje u tome spektaklu bilo bi poželjno imati vrhunski televizor - na kojemu lopta nije mutna mrlja koja ostavlja trag iza sebe, a i imena igrača jasno se vide na dresovima. Nije nogomet jedini razlog zbog kojeg je sada dobro vrijeme za kupnju novog televizora.
Početkom godine na CES-u i potom na drugim eventima, mnogi su brendovi predstavili nove modele za 2024. godinu i oni se sada polako pojavljuju na policama trgovina. Istovremeno, prošlogodišnji često neznatno slabiji uređaji mogu se pronaći na povoljnim akcijama. I dok takva situacija ponekad kanibalizira tržište novih modela, velika ponuda odlična je vijest za krajnje korisnike koji pred sobom imaju ogroman izbor tehnologija, veličina i proizvođača. Čak i da se odlučite za jeftinije LED modele s pametnim sučeljem, možete očekivati vrlo dobru kvalitetu. Na Olimpu ponude pametnih televizora nalazi se OLED tehnologija koja nesporno vlada kvalitetom slike i mogućnostima, ali i donosi visoku cijenu.
Veličina ili tehnologija
Jako je teško odgovoriti na pitanje o davanju prednosti veličini dijagonale ili tehnologiji panela. Ako ste ikad gledali OLED TV kraj običnog LED modela s rubnim osvjetljenjem, nećete imati dvojba i odlučit ćete se za superiornu tehnologiju budući da stariji LED modeli u ovoj usporedbi izgledaju kao da imaju koprenu preko ekrana u odnosu na oštru sliku ogromnog kontrasta na OLED-ima.
Priča se ipak mijenja ako u jednadžbu ubacimo modernije LED televizore s Quantum Dot slojem ogromne dijagonale i izravnim LED pozadinskim osvjetljenjem, pogotovo onim s tehnologijom lokalnog zatamnjenja. U tome bi slučaju omjer dobivenog za cijenu mogao prevagnuti na veću dijagonalu po nižoj cijeni.
Izbor veličine ovisi o sljedećem: o cijeni jer su veći modeli skuplji, o mjestu kojeg imate u dnevnoj sobi za uređaj te o udaljenosti s koje gledate. Primjerice, prema preporukama SMPTE udruzi profesionalaca iz područja filma i televizije idealna udaljenost za 65'' televizor 4K rezolucije jest dva metra. Na pola metra daljem kauču, možete već uzeti i 80-inčni televizor.
Koje se tehnologije nude na tržištu
Na početnoj razini koju naše tržište tradicionalno počesto slijedi nude se klasični LED televizori. Ako ste kupac u tom segmentu, pozitivno je to što je za oko 600 eura moguće naći veliki 65'' televizor i to u poboljšanoj QLED varijanti. LED televizori znače da je panel, koji može biti IPS ili VA tehnologije, pozadinski osvijetljen. Ako imalo pazite na kvalitetu slike, u slučaju da birate klasične LED televizore obavezno se odlučite za direktno LED pozadinsko osvjetljenje, preciznije, ono koje omogućuje local dimming, odnosno upravljanje lokalnim zatamnjenjem i ukupno donosi bolje performanse negoli rubna LED rasvjeta. IPS paneli ponudit će bolje kutove gledanja i prikaz boja, dok će VA imati veći kontrast.
Napredna inačica LED tehnologije jest QLED. Ona donosi dodatak Quantum Dot sloja nanočestica, koje poboljšavaju prikaz boja i pomažu kod dosezanja ekstremno visokih svjetlina. Samsung je bio začetnik QLED uređaja, a sada tu tehnologiju koriste i drugi. Najviše je od nje profitirao TCL koji nudi niz zanimljivih i povoljnih uređaja s takvom tehnologijom.
OLED televizori nemaju pozadinsko osvjetljenje, već se svaki pojedinačni piksel pali i gasi te takvi modeli donose izniman prikaz crne boje. Nastavno na takav savršeni prikaz crne ide i ogroman kontrast, neusporediv s bilo kojom drugom tehnologijom. Dok se kod OLED-a to penje na milijunske iznose, IPS paneli s LED pozadinskim osvjetljenjem nude kontrastni omjer od 1.000:1, a VA paneli nešto su bolji, s kontrastnim omjerom od oko 3.000:1.
Osim toga, OLED ima bolji i precizniji prikaz boja. U začetku tehnologije mana mu je bila opasnost od burn-ina - kada se neka statična slika ili logo predugo zadržavaju na ekranu te manja svjetlina u odnosu na luksuzne QLED modele. U međuvremenu je Samsung izbacio QD-OLED, a LG MLA-OLED panele, koji spajaju sve prednosti OLED tehnologije sa sada znatno višom svjetlinom. Potencijalni problem s OLED modelima sada se zapravo svodi samo na cijenu, koja je zamjetno viša i ako niste slikovni purist, pitanje je isplati li se platiti skoro dvostruki iznos u odnosu na LED ili QLED modele.
Negdje na pola puta našla se tehnologija Mini-LED, koja nije zastupljena kod velikog broja modela na tržištu, ponajviše zbog toga što se performansama nije izjednačila s OLED panelima, a cijena joj je i dalje visoka. Mini-LED je inačica klasičnog LED pozadinskog osvjetljenja, no sa znatno smanjenom veličinom svake pojedinačne LED-ice. To omogućuje puno preciznije upravljanje pozadinskim osvjetljenjem, bolji kontrast i dublji prikaz crne boje. Istovremeno, najbolji Mini-LED televizori imaju više vrijednosti svjetline u odnosu na OLED konkurente.
Što je još bitno?
Dok svi televizori dolaze sa standardnom opremom, kao što su DVB-T2 prijamnici i antenski priključci, centralni ekran u domaćinstvu već dugo nije fokusiran samo na linearnu televiziju. Stoga već i ulazni modeli imaju pristup internetu putem Ethernet priključka i/ili Wi-Fi konekcije. Streaming servisi oduzeli su velik dio vremena pred TV-om televizijskom programu, pa je izbor pametnog sučelja vrlo značajan. Samsungov Tizen, LG-jev webOS i Google TV ponajbolji su izbori jer nude brza sučelja s podrškom za sve streaming servise. Ako kupujete televizor s manje poznatim pametnim sučeljem, provjerite podržava li ono vaše omiljene aplikacije, no velika je vjerojatnost da će Netflix i YouTube imati svi.
Priključci su također bitna stavka po kojoj se razlikuju jeftiniji od skupljih modela, pa će flagship televizori dolaziti često s četiri HDMI 2.1 konektora. To je bitno jer omogućuje protok 4K signala uz osvježavanje od 120 Hz, pa se može iskoristiti za igranje s konzola nove generacije i računala. HDMI se također koristi za spajanje soundbara putem HDMI eARC-a, pa je i broj naprednih HDMI sučelja bitan ako želite spojiti više izvora koji traže višu propusnost.
Bitan je naravno i izgled. Noviji televizori većinom imaju ultratanke rubove oko ekrana, pa ćete pravu razliku vidjeti tek u stalku, a takva uniformiranost je zapravo dobra jer još više do izražaja dolazi sama slika. Televizori mogu imati i dodatne opcije poput ugrađenog soundbara ili posebnih značajki, kao što je Ambilight rasvjeta, koja na zid iza televizora reproducira boje u skladu sa slikom na televizoru.