Googleov AlphaEvolve za matematičke i inženjerske probleme

Google DeepMind, istraživački odjel tvrtke Google, predstavio je AlphaEvolve, novi sustav umjetne inteligencije (UI) koji označava značajan korak prema korištenju tehnologije za rješavanje velikih problema u matematici i znanosti

Drago Galić četvrtak, 15. svibnja 2025. u 20:40

AlphaEvolve se temelji na Googleovom Geminiju uz dodatak "evolucijskog" pristupa koji procjenjuje i poboljšava algoritme u različitim slučajevima upotrebe.

AlphaEvolve funkcionira kao agent za kodiranje, ali s dubljim mogućnostima od standardnog chatbota.

Dok Gemini može generirati netočne informacije (halucinira) zbog nedeterminističke prirode temeljne tehnologije, AlphaEvolve koristi automatski sustav evaluacije kako bi povećao točnost pri rješavanju složenih algoritamskih problema.

Kada istraživač unese problem, zajedno s mogućim rješenjima i smjerovima istraživanja, model generira višestruka potencijalna rješenja koristeći Gemini Flash i Gemini Pro. Svako rješenje zatim analizira evaluator, a evolucijski okvir omogućuje AlphaEvolveu da se usredotoči na najbolje rješenje i poboljša ga.

Za razliku od prethodnih Googleovih sustava poput AlphaFolda, koji su bili trenirani na specifičnim domenama znanja, AlphaEvolve je  općenamjenski sustav koji može pomoći u istraživanju bilo kojeg programskog ili algoritamskog problema.

Google je već počeo primjenjivati AlphaEvolve u svom poslovanju s pozitivnim rezultatima. Primjerice, primijenjen je na Googleov sustav za upravljanje klasterima u podatkovnim centrima, gdje je predložio promjenu u heuristici raspoređivanja. Ova promjena implementirana je i rezultirala je ukupnom uštedom od 0,7 posto na Googleovim računalnim resursima, što predstavlja značajnu financijsku korist za tvrtku.

AlphaEvolve također ima potencijal učiniti generativnu UI učinkovitijom. Unutarnje djelovanje generativnih sustava temelji se na operacijama množenja matrica. Najefikasniji način množenja kompleksnih matrica 4x4 osmislio je matematičar Volker Strassen 1969. godine. DeepMind navodi da je AlphaEvolve otkrio novi, još učinkovitiji algoritam, nadmašujući prethodne specijalizirane UI agente poput AlphaTensora, unatoč tome što je AlphaEvolve općenamjenski model.

Googleova sljedeća generacija procesorskog hardvera također će imati koristi od AlphaEvolvea. Sustav je predložio promjenu u Verilog jeziku za opis hardvera čipa, eliminirajući nepotrebne bitove radi povećanja učinkovitosti.

Trenutno je AlphaEvolve dostupan samo unutar Googlea.