Nadella: Umjetna inteligencija piše do 30% Microsoftovog koda

CEO Microsofta Satya Nadella otkrio je na LlamaCon konferenciji kako AI već generira značajan dio koda tvrtke, usporedivši se s Googleom, no upozorava da stvarni utjecaj na produktivnost tek dolazi.

Bug.hr srijeda, 30. travnja 2025. u 16:29

Tijekom razgovora s osnivačem i CEO-om Mete, Markom Zuckerbergom, na LlamaCon AI konferenciji, izvršni direktor Microsofta, Satya Nadella je otkrio da umjetna inteligencija sada piše između 20% i 30% ukupnog koda unutar Microsoftovih softverskih repozitorija.

"Fantastični" rezultati s Pythonom

Nadella je pojasnio da AI generira potpuno novi kod u različitim programskim jezicima, a ne samo da prepravlja postojeći. Posebno je istaknuo "fantastične" rezultate koje postižu s Pythonom, dok je priznao da AI-generirani C++ kod još uvijek zaostaje u kvaliteti. To ne iznenađuje s obzirom na jednostavniju sintaksu i dinamičko tipiziranje Pythona u usporedbi s kompleksnošću C++-a, koji se često koristi za niskorazinski kod gdje je automatizacija veći izazov. Zanimljivo, ovom izjavom Microsoft se svrstava uz bok konkurentskom Googleu, čiji je CEO Sundar Pichai nedavno objavio sličan podatak o otprilike 30% AI-generiranog koda u njihovoj tvrtki. S druge strane, Zuckerberg je priznao da nema precizne podatke za Metu, ali je istaknuo ambiciju razvoja AI modela koji bi mogli samostalno graditi buduće iteracije njihovih Llama modela.

Oprezno s očekivanjima produktivnosti

Unatoč donekle iznenađujućim brojkama, Nadella je ipak oprezan oko toga koliko brzo će AI zaista "pojesti svijet". Uspoređujući uspon AI s pojavom električne energije, podsjetio je kako je tvornicama trebalo skoro 50 godina da nauče iskoristiti struju za stvarno povećanje produktivnosti. Naglasio je da, iako AI obećava mnogo, stvarna promjena u produktivnosti zahtijevat će ne samo napredak softvera, već i promjenu u načinu rada i upravljanju. "Ljudi moraju naučiti drugačije raditi s njom," rekao je Nadella. Ova perspektiva odjekuje i u njegovim kasnijim izjavama gdje umanjuje važnost "AGI prekretnica" i tvrdi da je pravi pokazatelj uspjeha AI mjerljiv ekonomski rast, poput rasta globalnog BDP-a od 10%.

Kako se mjeri AI kod?

Dok alati poput GitHub Copilota pokazuju mjerljive dobitke u produktivnosti programera, omogućujući im da se više fokusiraju na kodiranje i manje na koordinaciju, nije baš jasno kako točno Microsoft i Google mjere postotak koda koji je napisala umjetna inteligencija. Neki analitičari sugeriraju da bi brojka mogla uključivati i jednostavnije zadatke poput automatskog dovršavanja koda. Bez obzira na metodologiju, trend je jasan: AI sve više postaje integralni dio procesa razvoja softvera. Iako Microsoftov CTO Kevin Scott predviđa da će AI pisati čak 95% koda do 2030., Nadellina upozorenja o potrebnom vremenu za adaptaciju i Zuckerbergova nada da to neće trajati 50 godina ("Svi sada investiramo kao da neće trajati 50 godina") pokazuju da smo, unatoč brzom napretku, još uvijek u ranoj fazi ove tehnološke revolucije.