U AI generirane podcaste sada se može uključiti i slušatelj te "razgovarati" s voditeljima
Google je redizajnirao svoj servis za automatsko generiranje podcasta NotebookLM, dajući mu novo sučelje i vrlo zanimljive mogućnosti, a tu je i opcija pretplate za zahtjevnije korisnike
Jedan od posljednjih velikih hitova u svijetu generativne umjetne inteligencije je automatsko generiranje podcasta uz pomoć Googleovog sustava NotebookLM. Unutar njega postoji opcija Audio Overview, izvorno namijenjena istraživanju neke teme, koja omogućava da se bilo koje "duboko uranjanje" u temu pretvori u zvučni zapis – razgovor dvaju AI glasova, koji će u konverzacijskom stilu, tipičnom za podcaste, dati uvid u problematiku, odgovoriti na ključna pitanja, a sve to uz prikupljanje aktualnih podataka s Interneta i zadanih im dokumenata.
Uradi-sam podcasti
Rezultati su već u početku bili prilično fascinantni, što smo nedavno i sami provjerili. Iz Googlea kažu da je od pokretanja servisa, u samo tri mjeseca, na njemu generirano zvučnih zapisa ukupnog trajanja čak 350 godina. Sada, pak, kažu da su unaprijedili sustav NotebookLM, u redizajnu mu poboljšali korisničko sučelje i način rada, ali i promijenili veliki jezični model koji stoji iza servisa.
Sada se za obradu teksta brine Gemini 2.0 Flash, model druge generacije iz obitelji Gemini, predstavljene prije nekoliko dana. No, povrh novog interaktivnog sučelja i moćnijeg jezičnog modela, sustav dobiva i vrlo zanimljiv dodatak, koji će generirane podcaste još više učiniti bližima "pravoj stvari" – mogućnost da se intervenira u njih i ostvari izravna interakcija s "voditeljima". Ta je funkcija još u eksperimentalnoj (beta) fazi, ali ju je moguće već sada iskušati.
Sve što treba učiniti jest kao i dosad, generirati zvučni zapis (Audio Overview), pa uključiti interaktivni način rada. Tijekom slušanja tako stvorenog podcasta, moguće ga je pauzirati i zatražiti da se priključite razgovoru. Umjetno inteligentni će domaćini to prepoznati, pa pozvati slušatelja da se uključi u razgovor i postavi im pitanje, na koje će oni potom odgovoriti. Primjer takvog "upada" u AI podcast poslušajte u kratkom priloženom videu, a mogućnost već sada možete i sami testirati na servisu NotebookLM.
Dostupno i na pretplatu
Za napredne korisnike, kojima generiranje vlastitih podcasta treba češće, brže i žele imati nešto veću kontrolu nad rezultatima, Google je uveo u komercijalnu inačicu, NotebookLM Plus. Pretplatnici na taj servis dobit će niz prednosti nad besplatnim korisnicima: pet puta više generiranja, moći će koristiti veći broj izvora, prilagoditi duljinu trajanja i stil sintetiziranih podcasta, otvarati nove projekte i na njima surađivati s timom i slično. Pretplata je dostupna u sklopu paketa Google Workspace ili Google Cloud za poslovne korisnike i obrazovne ustanove, dok će početkom sljedeće godine biti pridodana i na pretplatu Google One Premium za privatne korisnike.