Virtualna stvarnost baš i nije za djecu

Britanski znanstvenici utvrdili su da djeca u dobi od 8 do 12 godina imaju problema s vidom i ravnotežom nakon korištenja VR setova

Sandro Vrbanus subota, 28. listopada 2017. u 20:23

Naglavni setovi koji se koriste za uranjanje korisnika u virtualnu stvarnost daleko su od savršenih u ovom trenutku, a znanstvenici sa sveučilišta u Leedsu upozoravaju da će na istima trebati još dosta raditi kako bi se moglo sa sigurnošću utvrditi da su pouzdani za mlađu djecu. Naime, njihova studija na djeci u dobi od 8 do 12 godina pokazala je da pojedina djeca imaju, nakon samo 20 minuta korištenja VR naglavnih setova, problema s vidom, percepcijom dubine i ravnotežom.

Dječji je mozak podložniji promjenama pod utjecajem vanjskih faktora poput VR-a

Negativni učinci na ponašanje i zdravlje djece nisu trajni, i slični su onima kod odraslih koji ponekad osjete vrtoglavicu, glavobolje ili zamor u očima. No, kako dječji mozak u toj dobi još uvijek nije potpuno razvijen, kratkotrajni problemi s privikavanjem na VR (tj. na gledanje 2D slike koja prikazuje trodimenzionalni prostor i kretanje u njemu) mogli bi imati i dugotrajne negativne učinke koji još uvijek nisu dovoljno ispitani.

Zbog toga ovi znanstvenici preporučuju kompanijama koje se bave virtualnom stvarnošću i izradom VR naočala da će morati dodatno poboljšavati svoju tehnologiju i pronaći rješenja za "bezbolnu" interakciju računala s ljudima. "Daljnja istraživanja potrebna su kako bi se ispitala sigurnost VR tehnologije. To je presudno da bi djeca mogla bezbrižno uživati u uzbudljivim mogućnostima koje virtualna stvarnost nudi", kaže voditelj ovog istraživanja Faisal Mushtaq.