Američka vlada predlaže prisilnu prodaju preglednika Chrome, Play Storea i Android OS-a

Ministarstvo pravosuđa SAD-a predstavilo je prijedlog mjera za suzbijanje Googleovog monopola na tržištima internetskog pretraživanja i oglašavanja, što bi moglo imati dalekosežne posljedice za tehnološku industriju i digitalno oglašavanje

Ivan Podnar četvrtak, 10. listopada 2024. u 08:28

Namjera da se razbije Google, iako povijesna po značaju i dubini posljedica, nije prijelomna vijest jer se o tome već nagađalo i mi smo ranije pisali. Ono što je ovom prilikom drugačije jest pisani dokument, prijedlog na 32 stranice podnesen sucu Amitu Mehti kao konkretne "moguće opcije koje sudac može razmotriti dok slučaj ulazi u fazu određivanja mjera", kako objašnjava Bloomberg. Dakle, nije naredba, već stroga sugestija s čime bi tužitelj, u ovom slučaju dužnosnici američko Ministarstvo pravosuđa, bilo zadovoljno da konačne odluke idu u tom smjeru.

Što se sugerira sucu?

Najdramatičniji dio prijedloga Ministarstva je prisilna prodaja Chromeovog preglednika, trgovine aplikacija Google Play i operativnog sustava Android, što bi dramatično smanjilo Googleovu mogućnost korištenja vlastitog ekosustava za održavanje dominacije u pretraživanju.

Predstavnik Ministarstva pravosuđa izjavio je: "Razmatramo promjene poslovnog ponašanja i strukturne mjere koje bi spriječile Google da koristi proizvode poput Chromea, Playa i Androida za davanje prednosti Google pretraživanju i proizvodima i značajkama povezanim s Google pretraživanjem."

Utjecaj na unosne ugovore

Također predlažu zabranu sporazuma o podjeli prihoda između Googlea i proizvođača preglednika i uređaja. To bi moglo utjecati na unosne ugovore s tvrtkama poput Applea i Samsunga. Dodatno se predlaže da Google mora dijeliti svoj indeks pretraživanja i podatke s konkurentima.

Ministarstvo sugerira i dopuštanje web stranicama da ne sudjeluju u Googleovim proizvodima pretraživanja temeljenim na umjetnoj inteligenciji te povećanje transparentnosti u procesu Google aukcija oglasa.

Konačna odluka do kolovoza 2025.

Dokument predstavlja okvir mogućih opcija koje sudac može razmotriti dok slučaj ulazi u fazu određivanja mjera. Agencija je najavila da će idućeg mjeseca podnijeti cjelovitiji prijedlog mjera, nakon čega će početi prikupljati dodatne dokumente i dokaze od Googlea za dvotjedno saslušanje o mjerama u travnju. Sudac Mehta izjavio je da će donijeti odluku o mjerama do kolovoza 2025. godine.

Google je oštro kritizirao ove prijedloge, nazivajući ih radikalnima. Tvrtka tvrdi da bi odvajanje Chromea i Androida moglo narušiti te sustave i potencijalno naštetiti inovacijama i izboru potrošača.

Ovo bi bila najznačajnija antitrustovska akcija protiv tehnološke tvrtke od slučaja Microsofta 1990-ih. Iako sve promjene nisu vjerojatne, slučaj bi mogao preoblikovati tehnološku industriju tijekom idućih 5-10 godina.