Google pred razbijanjem: Antitrustovska presuda prijeti
Nakon sudske presude o ilegalnom monopolu, Ministarstvo pravosuđa SAD-a intenzivno razmatra mogućnost razbijanja Googlea, što bi moglo dovesti do značajnih promjena u digitalnoj industriji, uključujući odvajanje Androida, preraspodjelu oglašivačkog sustava i prisilno dijeljenje podataka s konkurencijom
Ministarstvo pravosuđa razmatralo je mogućnost razbijanja Googlea nakon nedavne antitrustovske presude. Vijest koju je Bloomberg objavio jučer kasno popodne po američkom vremenu izazvala je šok u tehnološkoj industriji i šire. Tu smo mogućnost nagovijestili već ranije.
Presuda i žalba
Rasprave u američkom Ministarstvu pravosuđa intenzivirale su se nakon presude suca Amita Mehte od 5. kolovoza da je Google ilegalno monopolizirao tržišta online pretraživanja i oglašavanja putem tekstualnih oglasa. Google je najavio žalbu na tu odluku, no sudac Mehta naložio je objema stranama da započnu s planiranjem druge faze slučaja. Ta faza uključivat će vladine prijedloge za obnovu tržišnog natjecanja, među kojima je i mogući zahtjev za razbijanjem tvrtke.
Razlog za presudu
Problem leži u Googleovim ekskluzivnim ugovorima s Appleom, Samsungom i drugim proizvođačima pametnih telefona kojima Google postaje zadani pretraživač. Sud je ove ugovore proglasio protutržišnima. Iako tvrtka inzistira da njezina dominacija proizlazi iz superiornosti proizvoda, sudska presuda nedvosmisleno odbacuje taj argument.
Goleme posljedice
Posljedice potencijalnog razbijanja su dalekosežne. Osnažila bi se konkurencija i potencijalno bi potrošači imali više izbora, ali važnije, to bi dovelo i do poremećaja u tehnološkom ekosustavu, jer su Googleovi servisi duboko integrirani u brojne platforme i aplikacije.
Među razmatranim opcijama je odvajanje Androidovog operativnog sustava, koji se koristi na oko 2,5 milijardi uređaja diljem svijeta. Sudac Mehta utvrdio je da Google zahtijeva od proizvođača uređaja potpisivanje ugovora za pristup svojim aplikacijama, što efektivno sprječava konkurenciju drugih tražilica. Google je plaćao i do 26 milijardi dolara godišnje drugim tvrtkama da njegova tražilica bude zadana na uređajima i web preglednicima.
Podaci konkurenciji?
Presuda također navodi da Google monopolizira oglase koji se pojavljuju na vrhu stranice s rezultatima pretraživanja. Ministarstvo pravosuđa moglo bi zatražiti interoperabilnost koja bi omogućila rad AdWordsa na drugim tražilicama.
Druge opcije uključuju zahtjev da Google ustupi ili licencira svoje podatke rivalima poput Binga ili DuckDuckGoa, ili da omogući pristup svojim tehnologijama trećim stranama, slično ranijim antitrustovskim slučajevima protiv AT&T-a i Microsofta.
Slučaj protiv Googlea dio je šireg nastojanja američkih zakonodavaca da obuzda moć tehnoloških divova. Ovaj ishod nedvojbeno će preoblikovati budućnost industrije i digitalne ekonomije u cjelini.