Sonda New Horizons poslala prvi signal nakon prolaska pored Ultima Thulea

NASA-ina sonda u prvim je satima 2019. obavila misiju snimanja najudaljenijeg do sada svemirskoga tijela, a kasnije tijekom dana stigli su i prvi podaci s nje

Sandro Vrbanus utorak, 1. siječnja 2019. u 23:35

Sonda New Horizons koja, kako joj i ime kaže, otvara neke nove horizonte iz udaljenih dijelova Sunčevog sustava, nakon Plutona je obavila i novu misiju. Na samu Novu godinu, oko 6:30 po našem vremenu, proletjela je pored svemirskog objekta Ultima Thule, 30-ak kilometara u promjeru velikoga tamnog i hladnog tijela Kuiperovog pojasa.

Kao i u slučaju Plutona, ključno je bilo sondu pozicionirati da u pravom trenutku njezina kamera bude okrenuta prema meti – a pri brzini od preko 50.000 km/h s udaljenosti od 3.500 kilometara snimiti ovako maleno tijelo nije nimalo lak zadatak. Tijekom novogodišnjeg poslijepodneva NASA je na konferenciji za medije objavila i prve rezultate ove misije.

Sonda New Horizons "javila se" kući, gdje su u Madridu putem posebnih antena Deep Space Communications sustava hvatali njezin signal. Nakon prvih handshake signala sonda je prijavila da je "zdrava" te da je prolazak pored Ultima Thulea prošao kako je planirano.

Ultima Thule snimljen prije nekoliko dana - ovo su za sada najbolje dostupne fotografije
Ultima Thule snimljen prije nekoliko dana - ovo su za sada najbolje dostupne fotografije

Nakon toga očekuje se download prvih fotografija, dok će preuzimanje svih zabilježenih fotografskih i znanstvenih podataka sa sonde potrajati i do 20 mjeseci – brzinom od oko 500 bitova u sekundi.

Misija je proglašena uspješnom, a u narednim danima i tjednima očekuje se da detaljnije doznamo kako izgleda najudaljenije svemirsko tijelo koje je neka znanstvena sonda izbliza posjetila.