Astronomi amateri otkrili najbržu poznatu zvijezdu u svemiru
Podaci iz umirovljenog teleskopa doveli su do nedavnog, potencijalno važnog, otkrića astronoma amatera. U njima je otkrivena zvijezda koja svemirom putuje dosad neviđenom brzinom
U sklopu NASA-inog projekta Backyard Worlds: Planet 9 radi niz amatera astronoma, koji u postojećim podacima traže zanimljive fenomene, a koji su možda promakli profesionalnim znanstvenicima. Jedan od takvih je nedavno otkrivena zvijezda ili smeđi patuljak kodnog naziva CWISE J1249. Trag tog objekta pronađen je u podacima nedavno umirovljenog svemirskog teleskopa NEOWISE iz doba kad se on još zvao WISE i stvarao mapu neba u infracrvenom spektru.
Star, a hiperbrz
Teleskop WISE je tada, između 2009. i 2011. godine, zabilježio nešto što je u podacima otkriveno i potvrđeno tek nedavno. Zaslugom upravo amaterskih astronoma otkriveno je da ranije nepoznati svemirski objekt CWISE J1249 "juri" Mliječnom stazom brzinom od oko milijun milja (1,6 milijuna kilometara) na sat. Navodno je malene mase, pa se radi ili o malenoj zvijezdi ili o njezinom ostatku, smeđem patuljku, koji će zbog svoje ogromne brzine vjerojatno uspjeti savladati gravitacijsko polje naše galaksije te izletjeti iz nje.
Naknadnim opažanjima pomoću teleskopa potvrđeno je da ovaj objekt prije nije zabilježen ili opisan. Otkriveno je i da mu je sastav nešto drugačiji od klasičnih zvijezda i smeđih patuljaka, tj. bilježi se manji udio metala, što navodi na zaključak da je riječ o vrlo starom objektu, možda nastalome u ranoj fazi nastanka naše galaksije, s prvim generacijama zvijezda.
Odakle mu brzina?
Postavlja se, stoga, logično pitanje – ako je tako star, kako to da ga tek sada vidimo da se kreće nevjerojatnom brzinom, najvećom ikada zabilježenom za objekt usporedive mase? Definitivnog odgovora zasad nema, ali jedna od hipoteza kaže da je CWISE J1249 vjerojatno bio dijelom binarnog sustava s još jednim bijelim patuljkom. Nakon što je on postao supernova "hraneći" se materijalom s ove zvijezde, pa eksplodirao, svojeg je "partnera" lansirao velikom brzinom.
Druga hipoteza kaže da je možda objekt bio dijelom većeg zvjezdanog klastera, koji je "nabasao" na dvije bliske brzo rotirajuće crne rupe – a rezultat je bio isti, izbacivanje omanje zvijezde u okolni svemir hiperbrzinom koju sada vidimo. Bio bi to jedan od mogućih ishoda kaotičnog gibanja triju tijela, potvrđuju astronomi. Najavljena su i dodatna opažanja i istraživanja ovog fenomena, kako bi se analizom sastava objekta možda došlo do razrješenja kozmičkog misterija najbrže "slobodne" zvijezde u poznatom nam svemiru.
Rad nazvan "Otkriće hiperbrzog L subpatuljka na granici mase zvijezde i smeđeg patuljka" dostupan je na repozitoriju arXiv.