ESA-in sustav planetarne obrane digao uzbunu oko – vlastite sonde
Automatizirani sustavi za otkrivanje potencijalno opasnih asteroida početkom srpnja detektirali su nikad prije viđen svemirski objekt i podigli uzbunu. Ispostavilo se da nije riječ ni o čemu opasnome, naprotiv
Sustavi planetarne obrane od asteroida i kometa, koje imaju NASA i ESA, 6. su srpnja ove godine aktivirali automatsku uzbunu, jer su na noćnom nebu primijetili neobično sjajan i potencijalno po Zemlju opasan objekt. Nikad prije viđen "asteroid" tada je procijenjen na veličinu od oko 50 metara u promjeru, a prve kalkulacije njegove putanje postavile su ga na "neugodno malenu" udaljenost od Mjeseca i Zemlje, pa je samim time automatski proglašen potencijalnom opasnošću.
"Otkriven" vlastiti Juice
Srećom, kako objavljuje Europska svemirska agencija, pokazalo se da je riječ o vrlo poznatom nam objektu, čak štoviše, predmetu ljudske izrade. Teleskopi su, naime, snimili ESA-inu sondu Juice (Jupiter Icy Moons Explorer), lansiranu u travnju prošle godine s ciljem istraživanja Jupitera. Njezin snažni sjaj odavao je dojam da je riječ o velikom asteroidu, za koji bi se očekivalo da je načinjen od tamnijeg stjenovitog materijala – pa je procjena bila, na sreću, potpuno pogrešna. Sonda Juice, naime, promjera je tek oko 4,3 metra u najdužem dijelu, sa solarnim pločama i antenama dugima najviše 27 metara.
Ono što ohrabruje, jest činjenica da sustavi planetarne obrane funkcioniraju te da su bili u stanju dobro procijeniti putanju sonde. Ona se trenutačno priprema za manevar poznat kao gravitacijska praćka, pa će uskoro zaista proletjeti blizu Mjeseca i Zemlje, kako bi joj se putanja korigirala na idealni i najbrži put prema destinaciji – Jupiteru.
Ovih dana blizu Zemlje
ESA najavljuje da će prelet pored nas biti obavljen 19. i 20. kolovoza i da je riječ o prvom u povijesti dvostrukom manevru gravitacijske praćke, pri čemu će Juice iskoristiti gravitaciju Zemlje i Mjeseca kako bi se usmjerio prvo prema Veneri, a potom prema Jupiteru. Objavili su i shemu tog odvažnog plana, na ilustracijama koje donosimo uz ovaj tekst. Kažu i da je manevar ključan za uspjeh cijele misije te ga je potrebno odraditi iznimno precizno.
Također, riječ je o prvom manevru tog tipa koji će sondu usmjeriti duboko u unutarnji dio Sunčevog sustava da bi onda dobila na brzini i najbrže moguće prevalila put do 800 milijuna kilometara udaljenog planeta. Tamo će, prema planu misije, stići u srpnju 2031. godine. Najbliže Zemlji, pak, Juice će se naći krajem dana 20. kolovoza, kada će proletjeti pored našeg planeta na udaljenosti od samo 6800 km.