Glavni tajnik UN-a želi da se kibernetičko ratovanje regulira
Glavni tajnik Ujedinjenih Naroda Antonio Guterres izjavio je kako bi bilo dobro uvesti konvencije i u moderne načine ratovanja

Sve češća pojava državno sponzoriranih hakerskih napada s ciljem destabiliziranja drugih zemalja polako postaje novi način vođenja rata. Dokazuju to brojni primjeri špijuniranja, upada u sustave, širenja ransomwarea i sličnih hakerskih akcija kojima svjedočimo posljednjih godina. Iz tog je razloga glavni tajnik Ujedinjenih Naroda Antonio Guterres ovoga tjedna na sveučilištu u Lisabonu upozorio kako ratovanje poprima nove oblike.
Pravila treba izraditi što prije jer se i tehnološka strana ratovanja brzo mijenja
"Siguran sam da će, za razliku od velikih bitaka iz prošlosti koje su započinjale artiljerijskim ili zračnim napadima, sljedeći rat biti započet velikim cyber napadom usmjerenim na vojne kapacitete, koji će paralizirati infrastrukturu poput elektroenergetske mreže", kaže Guterres, te dodaje: "Još gora od toga što kibernetičko ratovanje poprima široke razmjere jest činjenica da ne postoji regulatorni okvir za ovu vrstu ratovanja, a nije niti jasno kako se međunarodno humanitarno pravo ili Ženevska konvencija primjenjuju u ovom slučaju".
UN-u je predložio osnivanje posebne platforme koja bi uključivala pojedince, od znanstvenika do predstavnika vlasti, koja bi izradila navedena pravila za "humaniji karakter ratovanja" putem Interneta, te u konačnici osigurala da Internet ostane u službi dobroga. Sličan plan već postoji i unutar NATO-a, a prvi principi humanog cyber ratovanja trebali bi biti objavljeni početkom sljedeće godine.