Okrugli stol „Neionizirajuća elektromagnetska polja – utjecaj na zdravlje“
S ciljem podizanja razine svijesti i informiranja javnosti u području neionizirajućeg zračenja organiziran je i proveden okrugli stol pod nazivom „Neionizirajuća elektromagnetska polja - utjecaj na zdravlje“
S ciljem podizanja razine svijesti i informiranja javnosti u području neionizirajućeg zračenja (s posebnim naglaskom na tumačenje utjecaja elektromagnetskih polja na zdravlje u kontekstu Europske strategije za 5G u digitalnom desetljeću, prema kojemu je Europska komisija postavila nove strateške ciljeve za uvođenje 5G mreža kao temelja za digitalni i zeleni oporavak, poboljšanje kvalitete života i zaštite javnog zdravlja), organiziran je i proveden okrugli stol pod nazivom „Neionizirajuća elektromagnetska polja - utjecaj na zdravlje“ u skladu s Nacionalnim planom razvoja širokopojasnog pristupa u Republici Hrvatskoj u razdoblju od 2021. do 2027. godine i projektom Mjera M3 - Informiranje i educiranje javnosti u vezi elektromagnetskih polja.
Zagreb, Osijek, Japan
Sudionici okruglog stola, održanog u dva termina, 1. listopada 2024. na Fakultetu elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija u Osijeku i 9. listopada 2024. u Hilton Conference & Events Centru u Zagrebu, bili su prim. dr. sc. Matijana Jergović, dr. med. s Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ (koordinatorica), dr. sc. Pavle Jeličić, dr. med. (Hrvatski zavod za javno zdravstvo), prof. dr. sc. Davor Bonefačić (Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb), prim. dr. sc. Jelena Macan, dr. med. (Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada), Natko Beck, dr. med. (Dječja bolnica Srebrnjak, Zagreb), doc. dr. sc. Tomislav Benjak, dr. med. (Hrvatski zavod za javno zdravstvo), prof. dr. sc. Slavko Rupčić (Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija, Osijek), Gordan Šimac (Hrvatska agencija za mrežne djelatnosti, Zagreb), te Igor Berecki dr. med. (Klinički bolnički centar Osijek).
U izravnom video-linku se brojnim predstavnicima znanstveno-stručne javnosti u cilju poticanja međusektorske i javne komunikacije teme obratio predsjednik Međunarodne komisije za zaštitu od neionizirajućih zračenja (ICNIRP, The International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection), prof. dr. sc. Akimasa Hirata.
Na okruglom stolu je istaknuta uloga dionika u prevenciji utjecaja okoliša na zdravlje sukladno Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, točnije njihova uloga u praćenju razina izmjerenih elektromagnetskih polja i njihovih poveznica sa zdravljem na populacijskoj razini, te u komunikaciji preventivnih preporuka u svrhu sveobuhvatnog sprječavanja štetnosti iz okoliša na zdravlje. Tijekom okruglog stola posebno se raspravljalo o pomoći novih tehnologija u dijagnostici i liječenju, o izazovima pravilnog tumačenja znanstvenih činjenica, te prednostima i nedostatcima medija u komunikaciji znanstvenih i zdravstvenih činjenica.
Okupljeni ključni dionici zaključno su podržali nastavak komunikacije prema stručnoj i općoj javnosti, potrebu znanstveno i stručno utemeljenog probira izvora podataka, te praćenja i probira istraživanja o izlaganju elektromagnetskim poljima i zdravstvenim učincima.
U duhu prevencije naglašena je važnost promicanja zdravih životnih navika, tjelesne aktivnosti i racionalne uporabe komunikacijskih i novih tehnologija, javna dostupnost praćenja rezultata mjerenja elektromagnetskih polja i plan kontinuirane komunikacije tehničkih i zdravstvenih aspekata tehnologija.
Komunikacija Ministarstva zdravlja
U sklopu navedenih aktivnosti objavljeni su edukativni materijali. Neki su priloženi kao vizualne ilustracije uz ovaj tekst, a drugi se mogu pronaći na web-stranicama Ministarstva u formi brošura o neionizirajućim magnetskim zračenjima i letaka s pitanjima i odgovorima, kao i infografika o sigurnosnim mjerenjima razine zračenja.
Objavljena je i službena „Komunikacija Ministarstva zdravstva sa stanovništvom RH vezano za utjecaj elektromagnetskih polja na zdravlje ljudi“, u kojoj se navodi:
„Ministarstvo zdravstva gotovo svakodnevno prima upite građana putem dopisa, e maila, faxa i usmenih upita vezano za utjecaj elektromagnetskih polja na zdravlje građana u Republici Hrvatskoj. Većina primjedbi, prijedloga i zahtjeva se odnosi na bazne postaje mobilnih operatera u kojima se osim informacija o izmjerenim vrijednostima zračenja izvora elektromagnetskih polja u neposrednoj blizini njihovih prebivališta traži razmještanje na druge lokacije pa čak i uklanjanje baznih postaja.
Ministarstvo zdravstva je isključivo nadležno za kontrolu vrijednosti zračenja elektromagnetskih polja koju stvaraju izvori elektromagnetskih polja. Pokažu li rezultati mjerenja zračenja sukladnost sa referentnim graničnim razinama zračenja navedena u Pravilniku o zaštiti od elektromagnetskih polja („Narodne novine“, broj 146/14) tada Ministarstvo zdravstva može dati suglasnost za uporabu izvora elektromagnetskog polja.
Često se dostavljaju peticije građana o razmještanju i uklanjanju baznih postaja zatim se postavljaju pitanja o udaljenosti izvora elektromagnetskih polja od škola, vrtića, bolnica i stambenih naselja.
Prema hrvatskim propisima parametar udaljenosti nije mjerodavan za zračenje elektromagnetskih polja baznih postaja, već se mjerenje parametara zračenja u pojedinim točkama odnosno na određenim lokacijama obavlja na trasama elektromagnetskih polja (smjeru zračenja antena). Ovisno o smjeru zračenja antene postoji mogućnost da se na trasi elektromagnetskog polja na većoj udaljenosti može izmjeriti viši iznos polja nego na bližoj točki koja nije na navedenoj trasi elektromagnetskih polja. Izmjerene veličine elektromagnetskih polja na trasi elektromagnetskih polja su najmjerodavniji podatak.
Zgrade stambene i poslovne namjene, škole, rodilišta i bolnice nalaze se u području povećane osjetljivosti i kao takvi objekti pri mjerenju zračenja izvora elektromagnetskih polja moraju zadovoljavati postavljene uvjete za područje povećane osjetljivosti
Bazne stanice mobilnih operatera postavljaju se na lokacije temeljem Pravilnika o jednostavnim i drugim građevinama i radovima („Narodne novine“, broj 79/14) kojeg je donijelo Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja, te drugim propisima o gradnji.“