I Facebook bi pregledao fotografije na našim mobitelima „da nam pomogne“

Facebook se dosjetio tražiti pristup korisničkim fotografijama, uključujući i one koje nikad nismo javno podijelili za „AI restyling“ i buduće „sugestije“, a zapravo da se domogne što više naših podataka

Drago Galić utorak, 8. srpnja 2025. u 18:27

Tvrtka Malwarebytes analizirala je nedavne promjene u Facebookovoj politici privatnosti, s posebnim naglaskom na zahtjeve za pristup korisničkim podacima, uključujući cijeli zapis kamere „u svrhu poboljšanja umjetne inteligencije i pružanja novih značajki poput AI restilizacije“.

Facebook tvrdi da je pristup podacima nužan za razvoj i unaprjeđenje njihovih AI modela. Tvrde da će se podaci koristiti za personalizaciju iskustva, poboljšanje prepoznavanja objekata i lica, te za generiranje novih kreativnih alata. Konkretno, spominje se mogućnost AI restilizacije fotografija, gdje bi umjetna inteligencija mogla primijeniti različite umjetničke stilove na korisničke slike, slično onome što nude neke druge aplikacije. Međutim, „zbunjuje“ (eufemistički rečeno) široki opseg traženog pristupa privatnim podacima.

Problem je i što korisnici imaju ograničene mogućnosti kontrole nad svojim podacima nakon što pristanu na nove Facebookove uvjete, a postoji „mogućnost“ (dakle, posve sigurna stvar)  da se prikupljeni podaci koriste za ciljano oglašavanje ili za stvaranje detaljnih profila korisnika bez njihovog izričitog pristanka.

Usput, ne smijete dijeliti nikakve slike s Fejsarom koje sadrže slike ldrugih judi osim ako niste zakonski ovlašteni dati pristanak u njihovo ime. Drugo pitanje je hoće li tvrtka skenirati slike djece. Ako imate averziju prema dijeljenju fotografija svoje djece na Facebooku, ovo bi mogao biti pravi problem.

Facebook također zadržava pravo podvrgnuti bilo koji sadržaj "automatiziranom ili ručnom (tj. ljudskom) pregledu i, u nekim slučajevima, putem dobavljača trećih strana".

Dakle, ako mislite da će po vašim fotografijama prčkati samo AI – stativa.

Facebook je obradu neuronskog zapisa kamere u oblaku učinio uslugom koja se uključuje, što znači da je morate namjerno odabrati kako bi aplikacija počela skenirati vaš neuronski zapis kamere.

Facebook nije jedina tvrtka koja vam omogućuje automatsko učitavanje fotografija u oblak.

Apple to nudi kao dio svoje integrirane usluge fotografija i već dugo proizvodi montaže i druge sadržaje iz fotografija svojih korisnika.

Google, koji također omogućuje automatsko učitavanje fotografija u svoju uslugu, kaže da ste vi vlasnik svojih fotografija, ali zadržava pravo izmjene i stvaranja izvedenih djela na vašem sadržaju, te dijeljenja s izvođačima.

Savjet je da fotografije za automatsku analizu dijeliti samo sa servisom kojem potpuno vjerujete (dakle nijedan).