Kim Dotcom doživio infarkt – istina ili novi pravni manevar?

Kontroverzni poduzetnik, koji bi nakon 12 godina bijega trebao uskoro biti izručen SAD-u, objavio je na X-u da se oporavlja od ozbiljnog infarkta. Dogodilo se to na Novom Zelandu, gdje se i dalje krije od optužbi

Sandro Vrbanus ponedjeljak, 25. studenog 2024. u 15:07

Nekadašnji vlasnik Megauploada Kim Dotcom, pravim imenom Kim Schmitz, kontroverzna je internetska ličnost s početka ovog stoljeća, kada je njegov servis za pohranu uz oblaku bio jedna on najpopularnijih internetskih destinacija. No, mnogo njegovih "poslova" nije bilo u skladu sa zakonima, pa ga već 12 godina pravosudni sustav SAD-a želi privesti na suđenje za kršenje autorskih prava. On se od tada krije na Novom Zelandu, odakle se svim silama i pravnim mehanizmima opire uhićenju. Posljednja informacija u tom slučaju bila je objavljena ovoga ljeta, kad je odlučeno da će se kontroverzni poduzetnik ipak morati predati sudu u SAD-u, odnosno da više nema prepreka za njegovo izručenje.

Proces na čekanju

No, ovog ponedjeljka stiže iznenadna vijest od samog Kima. Na X-u je objavio da se oporavlja od "ozbiljnog infarkta" te da mu u tome pomažu najbolji zdravstveni stručnjaci i da će se "vratiti što je prije moguće". Zamolio je sve za strpljenje i molitvu za njega i obitelj. Kamo će se vratiti, tko bi to do tada trebao biti strpljiv, ali niti detalje o svojoj medicinskoj situaciji – nije napisao.

Budući da se od njega može zaista očekivati svašta, nije isključeno da je iznenadno pogoršanje zdravstvenog stanja samo jedan u nizu manevara kako bi se odgodilo izručenje SAD-u. No, moguće je i da je zaista ozbiljno zdravstveno ugrožen, što je situacija koju će sigurno pokušati upotrijebiti u odgodi izručenja. Kako bilo, čini se da je taj proces sada na čekanju. Niti dosad nije bilo točno određenog datuma izručenja, a Dotcomovi su odvjetnici najavili da će zatražiti od novozelandskog suda još jednu reviziju odluke.

Na vrhu popularnosti Megaupload je držao oko 25 petabajta podataka u 12 milijardi pojedinačnih datoteka i opsluživao oko 180 milijuna korisnika, a prema nekim statistikama bio zaslužan za oko 4% ukupnog globalnog internetskog prometa. Američko ga pravosuđe traži zbog optužbi vezanih za pranje novca, kršenje autorskih prava i reketarenje.