Sljedeći na redu za reguliranje u EU je utjecaj umjetne inteligencije na okoliš

Europska komisija uspješno je "progurala" donekle kontroverzni AI Act, jednu od prvih sveobuhvatnih regulativa umjetne inteligencije u svijetu, a u novom mandatu želi se pozabaviti utjecajem na okoliš

Sandro Vrbanus ponedjeljak, 2. prosinca 2024. u 06:00

Ove godine donesen je Akt o umjetnoj inteligenciji, sveobuhvatni europski set pravila koji će na snagu stupiti postupno, a trebao bi osigurati da primjena umjetne inteligencije sada i u budućnosti bude sigurna i odgovorna. Nakon što je u Europskoj komisiji uspješno okončan proces donošenja te regulative, u novom mandatu, koji je započeo s 1. prosincem ove godine, Komisija se želi pozabaviti još jednim zabrinjavajućim aspektom generativne umjetne inteligencije i njezine široke primjene – energetikom, tj. utjecajem na okoliš.

Problem mjerenja

Najavljeno je tako proteklih dana da će Komisija u narednom razdoblju početi stvarati nova pravila za velike jezične modele i slične alate, koji u svojoj osnovi troše poprilične količine električne energije i imaju negativan utjecaj na okoliš. Sekundarni set pravila, usko vezan uz Akt o umjetnoj inteligenciji, mogao bi se pozabaviti energetskom stranom AI-ja, podatkovnim centrima i izvorima energije koja se tamo koristi za pokretanje energetski zahtjevnih modela umjetne inteligencije.

Laura Jugel, pravnica iz Komisijinog odjela za AI, izjavila je prošloga tjedna da će oni za početak od velikih kompanija tražiti podatke o tome koliko se energije koristi za, primjerice, treniranje modela. Zatražit će i stručnjake za standardizaciju da im predlože načine na koje se dobiveni podaci i dokumentacija mogu međusobno uspoređivati. "Jednom kad izradimo metodologiju, možemo sve to staviti u poseban propis", najavila je.

Ovo nije prvi put da se u institucijama Europske unije govori o energetskom i ekološkom utjecaju AI-ja. O tome se već govorilo tijekom pregovora između Europskog parlamenta i predstavnika država članica, no pokazalo se da utjecaj nije tako lako moguće izmjeriti. Prvi cilj će, dakle, biti pronaći određena mjerila, pa prema njima pokušati regulirati tehnologiju te smanjiti njezin negativan utjecaj na okoliš.

"Utvrdili smo da to nije moguće izraziti na zakonski mjerljiv način, ali pokušavamo pronaći mjerila", dodaje Irina Orssich, voditeljica sektora Europske komisije za AI pravila, a prenosi Euronews.