Recenzije

Cubot X19 - Dobre performanse za malo novaca

Vinko Krištić četvrtak, 7. ožujka 2019. u 06:00

Cubot X19 nasljednik je prošlogodišnjeg modela X18 Plus, a radi se o prvom Cubotom uređaju koji će dolaziti s Android 9.0 Pie operativnim sustavom

Cubot X19
Procesor MediaTek Helio P23 MT6763T, Octa-Core, 2,3 GHz
GPU Mali-G71 MP2
Zaslon 5,93” FHD+ 2160 x 1080 px, IPS, 407 ppi
OS Android 8.1, Original (uskoro nadogradnja na Android 9.0)
Memorija 4 GB / 64 GB (proširivo micro SD karticom)
Kamera 16 + 2 MP f/2.0 stražnja, 8 MP f/2.2 prednja
Baterija 4000 mAh Li-Polymer, 5V/2A brzo punjenje
Navigacija GPS / A-GPS / GLONASS, kompas
Ostalo USB Type-C, OTA, VoLTE, Bluetooth, WiFi, 4G, Dual SIM, čitač otiska prsta, FM radio, audio konektor
Dimenzije i masa 155,06 x 74,67 x 9,55 mm, 174 g
Jamstvo 2 godine

Novi aktualni model iz Cubota nosi oznaku X19. Riječ je o svojevrsnom nasljedniku prošlogodišnjeg modela Cubot X18 Plus kojeg smo također recenzirali. X19 je je dizajnom vrlo sličan svojem prethodniku, a niti specifikacijama ne odskače previše. Glavna razlika leži u procesoru. Za razliku od modela X18 Plus, X19 koristi Mediatekov čipset Helio P23 (MT6763T). Navedeni čipset je korišten i u robusnom smartfonu Cubot King Kong 3, a pokazao se vrlo pouzdanim, brzim i štedljivim.

Na testnom modelu nalazio se Android 8.1 Oreo, dok je za proljeće najavljena službena nadogradnja na operativni sustav Android 9.0 Pie. Bilo kako bilo, Cubot na svim svojim modelima isporučuje „čisti“ tvornički Android bez ikakve prilagodbe ili bloatwarea koji mnogi proizvođači imaju običaj predinstalirati. Cubot napominje kako će ovo biti njihov prvi model s predinstaliranim Android 9.0 Pie OS-om.

Dizajn

Cubot X19 dolazi u dvije varijante – klasičnoj crnoj i plavoj s gradijentom. Za recenziju nam je isporučena plava verzija. Plavi gradijent na stražnjem poklopcu pamtimo iz prošlogodišnjih Huaweijevih flagship modela P20 i P20 Pro. Gradijent izgleda vrlo efektno, posebno na staklenom ili keramičkom kućištu. Iako je X19 je izrađen od plastike, plavi gradijent mu daje posebnu notu te uređaj na prvi pogled djeluje kao da spada u viši cjenovni rang. S druge strane, negativna stvar leži u tome što se na stražnji poklopac neopisivo lako lijepe otisci prstiju.

Uz uređaj ćete dobiti i prozirnu silikonsku masku. Iako je preporuka uvijek imati nekakav vanjski oblik zaštite, treba priznati da maska ovom mobitelu zbilja oduzme onu notu elegancije, jer se kroz nju stražnji poklopac okupan plavo-zelenim gradijentom ne vidi u najboljem svjetlu. Rub smartfona je izrađen od kromiranog materijala, a s prednje strane se nalazi zaslon dijagonale 5,93“ s 2.5D zakrivljenošću na rubovima. Svi mrzitelji notcha će odahnuti jer X19 napokon je jedan od modela koji ne slijedi ovaj mnogima mrski trend.

X19 je sa svojom debljinom od 9,55 mm nešto deblji od uređaja sličnih karakteristika, no ispod stražnjeg poklopca nalazi se snažna baterija kapaciteta 4000 mAh pa će mnogi bez razmišljanja prihvatiti nešto veću debljinu uređaja u zamjenu za dulji period između punjenja baterije.

U ponudi su dvije varijante uređaja - plavo-zelena s gradijentom i klasična crna
U ponudi su dvije varijante uređaja - plavo-zelena s gradijentom i klasična crna

Performanse

Ono čime se Cubot X19 svakako može pohvaliti je kvalitetan IPS ekran dijagonale 5,93“, omjera 18:9 i razlučivosti FHD+ 2160 x 1080 piksela. Boje su uvjerljive i zasićene, kontrast stabilan i kvalitetan, slika je dobro vidljiva i na direktnom sunčevom osvjetljenju, a kut gledanja je također vrlo širok.

Cubot je u model X19 ugradio ranije isprobani procesor Helio P23 kojeg koriste i modeli Power i King Kong 3, kojeg smo također imali priliku i recenzirati. Riječ je o štedljivom osmojezgrenom Mediatekovom procesoru MT6763T. I rezultati mjerenja su slični kao i kod King Konga 3 – AnTuTu test daje nešto više od 92.000 bodova. Uz Helio P23 uparen je grafički čipset ARM Mali-G71 MP2. Uz 4 GB ugrađene radne memorije, otvaranje aplikacija, pregledavanje interneta i svakodnevni rad teku vrlo brzo i glatko. Iako se i igre pokreću glatko, ipak, ne može se očekivati da će X19 bez ikakvih problema vrtjeti i najjače igraće naslove.

Baterija i vrijeme autonomije

Spomenuli smo bateriju kapaciteta 4000 mAh, a koja je proizvedena u kvalitetnijoj Li-polimer tehnologiji. Nakon što smo uređaj koristili tjedan dana, bilo je očito kako je vrijeme autonomije izvrsno. Uz intenzivno korištenje uređaj je trebalo puniti svaka 24 sata, no kod prosječnog korištenja taj se period penjao na cijela dva ili čak tri dana.

Valja spomenuti da X19 podržava brzo punjenje. Uz njega dolazi 5V/2A punjač koji će ovu veliku bateriju preko USB Type-C priključka napuniti do 100% za nešto više od sat i pol.

Kamera

Stražnja dvostruka kamera ima razlučivost 16+2 MP te 5 ugrađenih leća u objektivu. Tu je PDAF fokus, otvor blende f/2.0 i 1A LED bljeskalica. Stražnja kamera daje solidne rezultate na kvalitetnom vanjskom osvjetljenju. Boje su zasićene, kontrast dobar, te izražena oštrina. U tamnom okruženju fotografije su i dalje prihvatljive kvalitete, no za očekivati je da imaju nešto šuma.

Bokeh efekt nije to što predstavlja u pravom smislu riječi – tako je bilo sa svim Cubotovim uređajima koje smo testirali. Sve funkcionira na način da ručno odaberete objekt, širinu područja koje je u fokusu, i stupanj zamućenja područja izvan fokusa. Prednji objekt se softverski ne izdvaja iz pozadine, ali uz malo igre, može se doći do pristojnih rezultata.

Prednja kamera ima senzor razlučivosti 8 MP s 4 leće u objektivu i f/2.2 fiksnim fokusom. Fotografije su vrlo dobre kvalitete, posebno na danjem svjetlu i bit ćete zadovoljni autoportretima.

Povezivanje i sigurnost

Cubot X19 ima sve standardne načine povezivanja – 2G, 3G, 4G, Bluetooth, WiFi, pa čak i VoLTE. Svi moduli dobro odrađuju svoj posao. Tu je i audio konektor kojeg mnogi modeli izbacuju iz dizajna na štetu korisnika, a svakako podržavamo i ranije spomenuti USB Type-C priključak koji ima svoje prednosti.

Ono što svakako valja spomenuti je da X19 osim GPS i A-GPS sustava navigiranja ima i kompas te GLONASS senzor, poput King Konga 3, te time pokriva veći broj navigacijskih satelita pružajući veću točnost i brže pozicioniranje na mapi.

Za razliku od Cubota P20, X19 osim otključavanja otiskom prsta, PIN-om ili uzorkom nudi i otključavanje licem. Ova opcija funkcionira brzo i točno na danjem svjetlu, dok je u mračnijem okruženju tek nešto sporija. Kod vrlo slabog osvjetljenja prilikom otključavanja zabijelit će se cijeli ekran kako bi bolje osvijetlio lice – iz tog razloga otključavanje licem je moguće praktički u svim uvjetima.

Za kraj, izdvojio bih i jednu manu, a to je nedostatak NFC senzora. Meni osobno je NFC senzor vrlo bitan i koristim ga svakodnevno za mobilna plaćanja u trgovini. Ako nemate takav običaj, ova opcija vam neće nedostajati. Sve ovisi o navikama. Proizvođači smartfona namijenjenih azijskom tržištu gotovo su potpuno izbacili NFC senzor jer istraživanja pokazuju da stanovnici istočne Azije nisu prihvatili NFC tehnologiju, dok je u Europi sasvim drugačija priča.

Zaključak

Cubot X19 je zaokružen uređaj koji će za svoju cijenu ponuditi zbilja puno. Prije svega, tu je izvrstan ekran te brz i štedljiv procesor uz 4 GB RAM-a i 64 GB interne memorije. Ovakve specifikacije su same po sebi dovoljne i za zahtjevnije korisnike. Uređaj je nešto deblji (9,55 mm), ali ima ugrađenu bateriju kapaciteta 4000 mAh koja nudi prilično dugo vrijeme autonomije. Sve u svemu, Cubot X19 ne možemo ocijeniti savršenim uređajem jer ima svojih mana, ali ipak, smatramo da njegove prednosti nadilaze te mane. Uz vrlo konkurentnu cijenu, Cubot X19 nameće se kao best buy odabir korisnicima koji za smartfon ne žele dati više od 1500 kn, a s druge strane, žele određenu razinu kvalitete.

Cubot X19

  • brz i štedljiv procesor
  • kvalitetan ekran
  • baterija visokog kapaciteta
  • čisti Android
  • otključavanje licem
  • prosječna kamera
  • nema NFC
Dizajn i finiš 7
Performanse 8
Baterija 9
Kamere 6
Ekran 8
UKUPNI DOJAM 8
Cijena 1.499 kn Ustupio: Se-Mark