Pokrenula AI startup, prikupila milijune dolara investicija, pa ih potrošila na sebe
Jedna je 33-godišnja Amerikanka pokrenula startup za edukaciju uz pomoć umjetne inteligencije, dogovorila suradnju s lokalnim školama, no ubrzo je postalo jasno da joj namjere nisu poštene
Protekloga je tjedna okružni sud u New Yorku otpečatio optužnicu nedavno podignutu protiv osnivačice američkog edukacijskog tehnološkog startupa AllHere Education, 33-godišnje Joanne Smith-Griffin. Ona je, prema navodima tužiteljstva, organizirala i provela prevarantsku shemu putem svoje kompanije, osnovane 2016. godine u sklopu jednog poslovnog inkubatora. Kompanija AllHere predstavljala se kao pružatelj usluga povezanih s umjetnom inteligencijom, s ciljem donošenja napredne tehnologije u osnovne škole. Cilj projekta bio je smanjiti izostanke s nastave te povećati uključenost učenika i njihovih obitelji u obrazovni proces, sve uz pomoć chatbota koji bi im bio od pomoći.
Pronevjereni milijuni dolara
Chatbot Ed potom je bio lansiran u Los Angelesu u ožujku ove godine, gdje ga je prihvatio niz škola, a osnivačica je uspjela osigurati i investicije na razini od čak 6 milijuna dolara. Oko polovice tog iznosa startupu je već bilo uplaćeno, kad je – bez objašnjenja – chatbot ugašen nakon nekoliko mjeseci. Istraga, koju je provelo udruženje škola, pokazala je da je sve od početka zapravo bila samo dobro osmišljena i provedena prevara. Zaposlenici kompanije otpušteni su u srpnju, navodno iz financijskih razloga, kompanija je u procesu bankrota, a novac dobiven od investitora i zarađen tijekom godina – nestao.
Ispostavilo se da je osnivačica uspjela prikupiti čak 10 milijuna dolara ulaganja za svoj projekt, čak i dok je on propadao, da bi veliku većinu toga potrošila. Tužitelji navode da je novcem kompanije kupila kuću u Sjevernoj Karolini i platila troškove svojeg vjenčanja. U pokušaju skrivanja tijeka novca čak je i lažirala dokumentaciju, sve kako bi investitorima opravdala gubitke. Optužbe joj na teret stavljaju prevaru vezanu uz vrijednosne papire, financijske malverzacije i krađu identiteta, budući da se u jednom pokušaju krivotvorenja lažno predstavljala kao financijska konzultantica.
O tome koliko je uspješna bila u zavaravanju, svjedoče i nagrade. Ugledni časopis Time uvrstio je AllHere u travnju ove godine među najuspješnije svjetske kompanije koje se bave edukacijskom tehnologijom, a dobili su i nagradu na natječaju EdTech Breakthrough Awards za "Najbolju primjenu umjetne inteligencije u obrazovanju". Bilo je to u srpnju, samo tjedan dana prije negoli je startup službeno propao. Joanne Smith-Griffin ušla je i u ovogodišnji izbor najboljih 250 osnivačica tvrtki prema izboru časopisa Inc.
Bude li osuđena prema navedenim optužbama, prijeti joj dugotrajna zatvorska kazna – za prve dvije točke predviđene su maksimalne kazne u trajanju od po čak 20 godina, a tu su još i moguće dvije godine zatvora za treću točku optužnice.