Strojno učenje moglo bi predviđati potrese

Dok u znanstvenoj zajednici traje rasprava o tome hoće li ikada biti moguće predviđati potrese, američki znanstvenici korak su bliže tom cilju

Sandro Vrbanus nedjelja, 3. rujna 2017. u 10:30

Potresi su jedna od najrazornijih prirodnih pojava, a za razliku od oluja, požara, poplava i sličnih prirodnih katastrofa dolaze iznenada, nasumično, i nemoguće ih je predvidjeti. Barem je do sada prevladavalo takvo mišljenje. No, znanstvenici iz Nacionalnog laboratorija Los Alamos u američkoj saveznoj državi Novi Meksiko ne mire se s time.

Oni, naime, uz pomoć strojnog učenja i stroja za simuliranje potresa pokušavaju "naučiti" računalne sustave da predvide potrese na temelju "osluškivanja". Njihovi eksperimenti uključuju simuliranje potresa pomoću dvaju velikih čeličnih blokova koje strojevima stavljaju pod pritisak i simuliraju sudare tektonskih ploča. Pritom njihov sustav strojnog učenja "osluškuje" zvukove koji se pojavljuju prije pucanja ploča, i uče izdvojiti signale koji bi mogli nagovijestiti ovakve simulirane potrese.

Ovako dobiven sustav umjetne inteligencije u stanju je razaznati količine energije koje se stvaraju u pomicanju ploča te prilično točno predvidjeti vrijemekada će se dogoditi novi potres – i to na temelju kratkog slušanja. Znanstvenici se nadaju da bi ova tehnologija u budućnosti mogla biti primjenjivana za predviđanje pravih potresa.

Prije toga potrebno je riješiti brojne izazove, poput izoliranja seizmičkih zvukova od svih ostalih u prirodi, te primjene slične tehnologija na daleko većoj skali. Svejedno, kažu da su prvi rezultati testiranja ohrabrujući.