U orbitu ispušten satelit koji će testirati sustave za uklanjanje svemirskog otpada

S Međunarodne svemirske postaje ispušten je najveći satelit do sada, čija je misija iskušati nekoliko metoda za uklanjanje malenih dijelova smeća iz Zemljine orbite

Sandro Vrbanus nedjelja, 1. srpnja 2018. u 13:00

U Zemljinoj se orbiti nalaze tisuće korisnih satelita, ali i velik broj ostataka neuspješnih misija, odbačenih dijelova raketa i ostalog svemirskog smeća. Europska svemirska agencija procjenjuje da je trenutačno broj objekata većih od jednog centimetra koji kruže oko Zemlje otprilike 750 tisuća, a kako im je prosječna brzina kretanja oko 40.000 km/h oni predstavljaju veliku opasnost za se buduće svemirske misije.

Oko Zemlje kruži 7.500 tona smeća

Iz tog su razloga europski stručnjaci na nedavnoj misiji opskrbe ISS-a prema Međunarodnoj svemirskoj postaji poslali satelit RemoveDEBRIS, čija je svrha testirati metoda za uklanjanje i deorbitiranje opasnijih dijelova svemirskog otpada. Ovaj kockasti satelit ima zapremninu od jednog kubičnog metra, težak je 100 kilograma, i kao takav najveći je satelit ikada lansiran s ISS-a.

Satelit RemoveDEBRIS prije lansiranja s ISS-a
Satelit RemoveDEBRIS prije lansiranja s ISS-a

U Zemljinu je orbitu pušten 20. lipnja i sada će krenuti u svoju misiju ispitivanja mogućih metoda za čišćenje otpada. Njegovi sustavi će moći pretraživati okolinu kamerama i lidarom, a kada uoče potencijalnu metu moći će je uhvatiti na dva načina – mrežom ili harpunom. U oba slučaja cilj će biti izbaciti objekt iz orbite i poslati ga u atmosferu kako bi tamo izgorio.

RemoveDEBRIS je u testne svrhe sa sobom ponio dva malena CubeSat satelita koje će prvo ispustiti, a potom na njima vježbati hvatanje, što je izvrsno prikazano u priloženom videu.

Ova je misija financirana kroz javno-privatno partnerstvo, a Europska komisija platila je pola troškova koji ukupno iznose oko 15 milijuna eura. Radi se tek o testiranju koncepta, a ako se neka od metoda pokaže učinkovitom pristupit će se njezinom daljnjem razvoju – pri čemu će biti ključno da su pokušaji čišćenja svemirskog smeća relativno jeftini.