Podatkovni centri traže podršku za obnovljive izvore energije
Američka industrija podatkovnih centara izrazila je zabrinutost da bi nova državna politika usmjerena protiv obnovljivih izvora energije mogla usporiti njezin rast i potkopati ambicije Amerike da zadrži vodeću poziciju u globalnoj utrci u razvoju umjetne inteligencije

Prema pisanju Engadgeta, američki podatkovni centri nezadovoljni su novom politikom prema obnovljivim izvorima energije na koje su računali kao jedan od isplativih izvora energije za svoje potrebe. Obnovljivi izvori energije postali su točka prijepora otkako se Donald Trump vratio u Bijelu kuću, pri čemu je njegova administracija obustavila razvoj projekata obnovljive („čiste“) energije na saveznom zemljištu, pauzirala savezne zajmove te prošlog mjeseca otkazala značajne projekte poput vjetroelektrane Empire Wind tvrtke Equinor vrijedne 5 milijardi dolara.
Stručnjaci upozoravaju da bi za tehnološke tvrtke, koje se bore osigurati pouzdane izvore energije za napajanje i obuku umjetne inteligencije, ovakav pritisak na obnovljive izvore mogao stvoriti uska grla u opskrbi energijom, povećati troškove i natjerati operatere da se okrenu prljavijim izvorima energije.
Analitičari tvrde da bi "antagonistički pristup" nove administracije prema obnovljivoj energiji mogao onemogućiti zadovoljavanje rastućih „potreba za podacima“ i mogao ugroziti svoju trenutnu vodeću poziciju u globalnoj utrci u razvoju umjetne inteligencije (upitno…). Nestašice energije mogle bi, prema njegovim riječima, rezultirati otkazivanjem ili kašnjenjem u izgradnji podatkovnih centara ili nadogradnji infrastrukture.
Trumpova administracija pak ima međusobno suprotstavljene politike i zahtjeve: s jedne strane smatra da je gubitak utrke u razvoju umjetne inteligencije od Kine veća prijetnja svijetu od globalnog zatopljenja te se zalaže za povećanje korištenja fosilnih goriva za njihovo napajanje, a s druge strane zanemaruje da je teško zadovoljiti rastuću potražnju bez značajnog povećanja kapaciteta obnovljivih izvora energije, koji su brži i jeftiniji za implementaciju od izgradnje plinskih elektrana. Napad na obnovljive izvore energije alarmirao je demokratske čelnike u sjeveroistočnim državama, koji se oslanjaju na širenje energije vjetra kako bi zadovoljili buduće potrebe za električnom energijom. Koalicija državnih odvjetnika iz 17 saveznih država gdje su na vlasti demokrati, tužila je Trumpovu administraciju u pokušaju da blokira njezin pokušaj zaustavljanja razvoja energije vjetra.
Očekuje se da će podatkovni centri do 2030. godine povećati potražnju za energijom za 83,7 gigavata, što je ekvivalent dodavanju nove države veličine Teksasa na mrežu. Iako mnoge tvrtke ulažu u tehnologije malih modularnih nuklearnih reaktora, moglo bi proći nekoliko godina prije nego što postanu operativne (ako ikada).
Dobavljači plinskih turbina upozorili su da rokovi isporuke za veće modele mogu sezati do 2029. godine.
Amazon, najveći korporativni kupac obnovljive energije na globalnoj razini, poručio je da energija bez ugljika mora ostati važan dio energetskog miksa kako bi se zadovoljila rastuća potražnja za energijom, održali niski troškovi i postigli klimatski ciljevi. Napori državnih i lokalnih vlasti da ometaju obnovljive izvore također bi mogli pogoditi sektor. U Teksasu, trećem najvećem američkom tržištu podatkovnih centara, raspravlja se o zakonima koji povećavaju regulaciju solarnih i vjetroenergetskih projekata. Ograničavanje obnovljivih izvora otežat će "hiperskalabilnim" podatkovnim centrima tvrtki poput Equinixa, Microsofta, Googlea i Mete da kompenziraju svoje emisije i ulažu u obnovljive izvore energije.