Kriptovalute kupuje i želi sve više ljudi, ali iz vrlo različitih interesa
Gemini je predstavio prvi globalni izvještaj u kojem iznosi dosad nepoznate podatke o prihvaćanju i korištenju kriptovaluta na raznim stranama svijeta. Ovo su neka od najvažnijih zapažanja
Ulaganja rizičnog kapitala u kripto i blockchain startupove premašila su 30 milijardi dolara, a samo u posljednjem tromjesečju prošle godine uloženo je više od 10,5 milijardi. Tržišna kapitalizacija kriptovaluta dosegla je gotovo tri milijardi dolara, a bitcoin je u jednom trenutku dosegao najvišu razinu, iznad 65.000 dolara, piše Gemini.
Godina kriptovaluta
Čak 41 posto ispitanika lani je prvi put kupilo kriptovalute, a više od polovice bilo ih je u zemljama kao što su Brazil (51%), Hong Kong (51%) i Indija (54%). Dodatnih 41% spada u kategoriju ""kripto znatiželjnih", onih koji trenutno ne posjeduju kriptovalute, ali bi ih uskoro mogli nabaviti.
Europa vs. svijet
Velika većina vlasnika kriptovaluta (79%) u svim regijama kriptovalute kupuju i drže zbog dugoročnog potencijala ulaganja. No, Europljani puno manje od drugih u kriptovaluti vide budućnost novca (19% u usporedbi s 38% na globalnoj razini), kao način zaštite od inflacije ili dobar način diverzifikacije svoje imovine. Razlog tome je relativna stabilnost lokalnih valuta u usporedbi s drugim zemljama koje su doživjele veće inflatorne pritiske u posljednjih 10 godina.
Zbog toga samo 15% Europljana o kriptovalutama razgovara s prijateljima; svjetski je prosjek 30 posto. Europljani se po još nečemu razlikuju od kupaca kriptovaluta u većini drugih dijelova svijeta. Europljani vjeruju u dugoročnost ulaganja pa čak 80% Britanaca, 79% Nijemaca i 75% Francuza kriptovalute kupuje i drži na dugi rok. No, zato se europski ulagači nalaze na dnu liste aktivnih trgovaca kriptovalutama.
Inflacija je glavni pokretač
Ispitanici u zemljama u kojima je u posljednjih deset godina nacionalna valuta prema dolaru devalvirala više od 50 posto imaju pet puta veću vjerojatnost da će se odlučiti na kupovinu kriptovaluta. U Brazilu, gdje je lokalna valuta prema dolaru devalvirala za više od 200%, čak 41 posto ispitanika posjeduje kriptovalute. Istovremenu u SAD-u dva od pet vlasnika kriptovalute doživljavaju kao najbolju zaštitu od inflacije.
Regulacija i obrazovanje
Ljude koji ne posjeduju kriptovalute odbija pravna nesigurnost i porezna složenost posjedovanja kriptovaluta. spriječila ih je da ulažu u kriptovalute. Ispitanicima očito nedostaju prave informacije kojima bi vjerovali dvostruko više nego preporukama prijatelja. To tvrdi više od polovice ispitanika u Latinskoj Americi (51%) i Africi (56%).
Posebno su znatiželjni Europljani. U "kripto znatiželji" prednjače Irci; njih 58% želi znati više o trgovanju kriptovalutama. Visoko kotiraju i Nijemci (53%), ali i Kolumbijci (50%) i Emiraćani (49%).
Ženska valuta
Među onima koji razmišljaju o kupovini kriptovaluta sve je više žena, 47 posto. Među vlasnicima kriptovaluta prednjače žene iz zemalja u razvoju, a više od polovice vlasnika kriptovaluta žene čine u Izraelu, Indoneziji i Nigeriji. S druge strane, u razvijenim zemljama i regijama samo trećina trenutnih vlasnika kriptovaluta su žene, uključujući SAD (32%), Europu (33%) i Australiju (27%).
Kriptovaluta je moneta bogatih
U Ujedinjenom Kraljevstvu, Njemačkoj i Francuskoj kriptovalute posjeduje više od 40 posto ispitanika s visokim dohotkom. S druge strane, među ženama prednjače one iz zemalja u razvoju. U Indoneziji i Nigeriji, na primjer, više od polovice kripto investitora su žene. U razvijenim zemljama kriptovalute najbrže usvajaju Francuskinje gdje žene čine 45% svih ulagača.
Valuta za mlade i stare
Ovu godinu obilježit će tako veća rodna ravnopravnost u kupovini kriptovaluta, a čini se i da se širi dobni raspon vlasnika kriptovaluta. Među onima koji planiraju ulagati u kriptovalute njih 22% ima između 18 i 24 godine; lani ih je bilo 17% posto. raste i broj onih starijih koji razmišljaju o trgovanju kriptovalutama odnosno 14%, u 2021. godini.
Devalvacija, inflacija i diverzifikacija
Većina ispitanika u Latinskoj Americi (59%) i Africi (58%), gdje su mnogi iskusili dugoročnu hiperinflaciju, kaže da je kripto budućnost novca. Pritom gotovo polovica (46%) tamošnjih ispitanika smatra da su kriptovalute izvrstan način zaštite od inflacije.
U regijama u kojima domaća valuta nije doživjela dugoročnu devalvaciju, ispitanici daleko rjeđe u kriptovalutama vide zaštitu od inflacije, uključujući SAD (16%) i Europu (15%). No, u svim regijama podjednako misle kako su kriptovalute dobar način za diverzifikaciju imovine, u skladu s izrekom kako nije dobro sva jaja držati u jednoj košari.