Pravna bitka OpenAI-ja s Elonom Muskom se nastavlja, a pridružuje se i Meta
OpenAI je odgovorio na Muskovu tužbu sudskim podneskom koji osporava Muskove tvrdnje i otkriva nove detalje o ranim danima tvrtke, ali i o složenom odnosu između Muska i OpenAI-ja. I Meta ne želi da OpenAI postane profitna kompanija...
Elon Musk, koji je pomogao osnovati OpenAI 2015. godine, tužio je tvrtku zbog planiranog restrukturiranja u profitnu organizaciju. Ova tužba, podnesena u kolovozu, nastavak je slične tužbe koju je Musk podnio u ožujku i povukao u lipnju. Trenutačna tužba nastoji spriječiti OpenAI i njegovog izvršnog direktora Sama Altmana u provedbi plana koji bi pretvorio tvrtku, trenutačno pod kontrolom neprofitne organizacije, u tradicionalnu korporaciju.
Protuargumenti OpenAI-ja
U svom sudskom podnesku, OpenAI predstavlja dokaze koji proturječe Muskovim tvrdnjama. Muskove vlastite elektroničke poruke pokazuju da je želio da OpenAI ima profitnu komponentu te da je nastojao sam posjedovati i voditi tvrtku. OpenAI je otkrio da je Musk u rujnu 2017. registrirao javnu profitnu korporaciju pod nazivom "Open Artificial Intelligence Technologies, Inc." OpenAI tvrdi da je Musk zagovarao profitni status u kojem bi imao kontrolu i većinski vlasnički udio.
Ključne e-poruke o strukturi tvrtke
OpenAI-jev podnesak uključuje nekoliko e-poruka između Muska i njegovih predstavnika i drugih suosnivača OpenAI-ja, uključujući Sama Altmana i Ilyu Sutskevera. Ove poruke raspravljaju o idealnoj strukturi tvrtke, potrebi za više kapitala za financiranje velike količine računalne opreme za rad OpenAI-ja te zabrinutosti oko kontrole i vlasničkih udjela.
U rujnu 2017., Sutskever je odbio Muskove uvjete za apsolutnom kontrolom. Nakon toga, Musk je postao ogorčeni protivnik i kritičar tvrtke koja je stvorila ChatGPT. Također je osnivač xAI-ja, OpenAI-jevog konkurenta, što dodaje još jedan sloj složenosti pravnoj bitci.
Odgovor OpenAI-ja
OpenAI je javno odgovorio na Muskovu tužbu u objavi na blogu, navodeći: "Najnoviji pravni podnesak Elona Muska protiv OpenAI-ja označava njegov četvrti pokušaj u manje od godine dana da preoblikuje svoje tvrdnje. Međutim, njegove vlastite riječi i djela govore sami za sebe. Godine 2017. Elon nije samo želio, već je stvarno stvorio profitnu organizaciju kao predloženu novu strukturu OpenAI-ja."
Dalje se tvrdi: "Kada nije dobio većinski udio i potpunu kontrolu, otišao je i rekao nam da ćemo propasti. Sada kada je OpenAI vodeći istraživački laboratorij za umjetnu inteligenciju, a Elon vodi konkurentsku tvrtku, traži od suda da nas zaustavi u ostvarivanju naše misije."
I Meta se pridružuje
Meta Platforms traži od glavnog državnog odvjetnika Kalifornije da blokira planirano pretvaranje OpenAI-ja u profitnu tvrtku, i tako se svrstava na stranu Elona Muska u bitci između najmoćnijih igrača Silicijske doline u području umjetne inteligencije.
U pismu državnom odvjetniku Robu Bonti, datiranom u četvrtak, Meta je navela da bi dopuštanje tvrtki da postane profitna kompanija stvorilo opasan presedan. Taj bi presedan omogućio startupovima da uživaju prednosti neprofitnog statusa sve dok ne budu spremni postati profitabilni. "Postupanje OpenAI-ja moglo bi imati tektonske posljedice za Silicijsku dolinu", kaže se u pismu. "Ako je novi poslovni model OpenAI-ja valjan, neprofitni ulagači bi dobili iste profitne povlastice kao i oni koji ulažu na konvencionalan način u profitne tvrtke, dok bi istovremeno imali koristi od poreznih olakšica."
Predsjednik OpenAI-ja Bret Taylor izjavio je da će nakon potencijalnog restrukturiranja i dalje postojati neprofitni dio OpenAI-ja koji će zadržati punu vrijednost svog vlasničkog udjela u profitnom dijelu, uz "povećanu sposobnost ostvarivanja svoje misije osiguravanja da umjetna inteligencija koristi čovječanstvu."