Microsoft predlaže 10 jednostavnih koraka prema sigurnijem Internetu

Microsoft je povodom nedavnog Dana sigurnijeg Interneta objavio deset jednostavnih savjeta kojim će iskustvo surfanja Internetom biti znatno sigurnije

Matija Pavlić subota, 10. veljače 2018. u 07:00

Microsoft je povodom nedavnog Dana sigurnijeg Interneta na svojim stranicama objavio deset jednostavnih i savjeta koji će Internet učiniti mnogo sigurnijim mjestom.

Prvi savjet koji predlaže Microsoft tiče se zaštite računala od raznog zloćudnog softvera, što se postiže na jednostavan način, redovitom nadogradnjom sustava.

Drugi savjet tiče se zaštite vlastitih podataka, osjetljive informacije štite se jakim lozinkama koje moraju ostati tajne, a važno je i redovito vršiti backup podataka.

Treći savjet ističe da treba biti oprezan te dobro razmisliti prije otvaranja raznih privitaka ili poveznica u elektroničkoj pošti čak i kada je elektronička pošta pristigla od nekog poznatog. Također, važno je upoznati se o opasnostima na koje se može naići surfajući Internetom kao što su virusi, trojanci, crvi, špijunski programi (spyware), phishing napadi i razne prijevare.

Četvrti savjet govori o važnosti čuvanja privatnih informacija te opasnosti koje se mogu javiti ako se one dijele nepažljivo, od krađe identiteta, preko krađe financijskih sredstava pa sve do problema online uhođenja (stalking).

Peti savjet dotiče se opasnosti od računalnih kriminalaca čiji je cilj pomoću raznih phishing prijevara i zloćudnih aplikacija skupiti osobne podatke i informacije koje potom mogu iskoristiti za krađu identiteta ili krađu dostupnih financijskih sredstava. U Microsoftu predlažu oprez kod sumnjive elektroničke pošte te postova i poruka na društvenim mrežama.

Šesti savjet upozorava na važnost dijeljenja informacija putem sigurnih servisa koji korisnika štite putem lozinki.

Sedmi po redu savjet dotiče se internetskih stranica, odnosno naglašava se da je potreban oprez pri posjećivanju stranica koje se čine nesigurnima i sumnjivima. Takve stranice ne treba dijeliti s drugima niti upisivati bilo kakve osobne podatke koje stranice mogu zatražiti.

Osmi savjet dotiče se pametne i sigurne kupovine, potrebno je obratiti pozornost ima li stranica na kojoj kupujete zaštićen proces transakcije i štiti li podatke korisnika vezane za plaćanje. Ne preporučuje se plaćanje računa, online šoping i uporaba usluga internetskog bankarstva na javnim računalima i javnim Wi-Fi pristupnim točkama (na primjer onima u lokalnim kafićima).

Deveti savjet ističe važnost redovite nadogradnje internetskog preglednika, čime se korisnik može zaštiti od najnovijih sigurnosnih prijetnji, a pritom dobiti i neke nove značajke vezane za sigurnost i privatnost.

Posljednji deseti savjet upozorava na važnost zaštite onih najmlađih, djecu je potrebno upoznati s opasnostima na koje mogu naići na Internetu, kao što je na primjer cyber bullying, a njihova se sigurnost može podići na višu razinu pomoću različitog softvera i specijaliziranih alata za sigurnost na Internetu.