Svjetska atletska federacija uvodi stroža pravila za tehnološki doping u sportu
World Athletics će do kraja mjeseca odlučiti smiju li atletičari koristiti najnovije tehnološki napredne tenisice stvorene kako bi im se maksimizirala učinkovitost trčanja
Svjetska atletska federacija World Athletics (donedavno IAAF) trebala bi do kraja ovog mjeseca objaviti svoju odluku o strožim pravilima za tenisice koje trkačima daju vidljivu i mjerljivu prednost zahvaljujući naprednim tehnološkim rješenjima. Priču oko "tehnološkog dopinga" u sportu prije više od deset godina pokrenula su Speedova odijela za plivače LZR Racer a s vremena na vrijeme slične se situacije događaju i u drugim sportovima – najnoviji od kojih je trčanje na dugim prugama.
Svijet trčanja, a i općenito atletike, u listopadu je svjedočio donedavno nezamislivom pothvatu, završavanju maratona u vremenu kraćem od dva sata. U ovom je rekordu Kenijac Eliud Kipchoge imao i pomoć posebnih tenisica, Nike AlphaFly NEXT 4%. Nekoliko inačica ovih tenisica (Vaporfly, primjerice) u posljednje je vrijeme korišteno i u velikim vremenskim naprecima u, primjerice, ženskom maratonu, te pri osvajanju desetak medalja na kraćim udaljenostima. Sada federacija World Athletics želi provjeriti je li riječ o nedopuštenoj i nepravednoj pomoći sportašima koji nose ovu obuću.
Poboljšanje performansi ili samo veća efikasnost?
Sporne tenisice u sebi imaju ugrađene posebne ploče od ugljičnih vlakana koja djeluje poput opruge i bolje sportašu vraćaju uloženu kinetičku energiju. Isto tako potplat je izrađen od vrlo fleksibilne gume, tu su i zračni jastuci, pa ovi materijali u kombinaciji daju oko 4% bolju iskoristivost trkačeve energije. Atletska federacija smatra da bi cijela stvar trebala stoga biti strože regulirana, iako finalnu odluku o možebitnoj zabrani tenisica nisu još donijeli.
Proizvođač ove trkaće obuće Nike kaže kako im je cilj stvoriti obuću u skladu s duhom i propisima IAAF-a, te da njihove tenisice ne daju sportašu natrag više energije nego je on sam proizvede – riječ je tek o boljoj iskoristivosti i manjim gubicima. Stoga nije riječ o nepoštenoj prednosti ili "tehnoološkom dopingu" već samo o boljoj efikasnosti trčanja, vjeruju.
Tenisice Vaporfly inače su dostupne u slobodnoj prodaji, gdje koštaju oko 250 dolara, a u profesionalnoj upotrebi imaju vijek trajanja tek nešto više od 300 kilometara.