Započela pravna bitka za sudbinu TikToka u SAD-u
U ponedjeljak je započela pravna bitka o budućnosti TikToka u SAD-u. TikTok tvrdi da zakon krši slobodu govora, vlada SAD-a ističe zabrinutosti vezane uz nacionalnu sigurnost. Sudsko vijeće izrazilo je skepsu prema argumentima TikToka.
Popularna aplikacija suočava se sa zakonom koji je u travnju potpisao predsjednik Biden, a koji bi efektivno zabranio TikTok ako njegova kineska matična tvrtka, ByteDance, ne proda platformu ne-kineskom entitetu do sredine siječnja 2025. godine.
Sudsko vijeće odmah izrazilo skepsu
Pred saveznim žalbenim sudom počelo je sudsko saslušanje. Već prvog dana, tročlano sudsko vijeće Žalbenog suda SAD-a za okrug Columbia izrazilo je skepsu prema argumentima TikToka da zakon krši zaštitu slobode govora zajamčenu Prvim amandmanom. Suci su propitivali kako se ovaj slučaj razlikuje od prethodnih presuda koje su podržale ograničenja stranog vlasništva nad američkim radiotelevizijskim licencama i gašenja američkih grupa s vezama s inozemnim entitetima koji se smatraju prijetnjama nacionalnoj sigurnosti.
Zakon "bez presedana", tvrdiTikTok
Odvjetnik TikToka, Andrew Pincus, tvrdi da je zakon "bez presedana" jer cilja specifičnu platformu koju koristi 170 milijuna Amerikanaca. Naglasio je da bi to imalo "zapanjujući" učinak na prava slobode govora. Ministarstvo pravosuđa je, s druge strane, argumentiralo da zakon cilja ByteDanceovu kontrolu nad TikTokovim algoritmom za preporuke i praksama upravljanja podacima, a ne sam korisnički sadržaj.
"Strogo povjerljivi" razlozi
Vlada SAD-a smatra da TikTok predstavlja rizik za nacionalnu sigurnost zbog potencijalne sposobnosti kineske vlade da pristupi korisničkim podacima ili manipulira sadržajem. Velik dio dokaza koji potkrepljuju ove tvrdnje ostaje nepoznat javnosti, zakopan u dokumentima s oznakom "strogo povjerljivo". TikTok negira dijeljenje podataka američkih korisnika s kineskim vlastima i tvrdi da je uložio 2 milijarde dolara u mjere za odvajanje svojih američkih operacija.
Presuda do početka prosinca
Ovaj slučaj ima daleko šire implikacije, ne samo za digitalnu slobodu govora i nacionalnu sigurnost, već prije svega za odnose između SAD-a i Kine. TikTok i ByteDance tvrde da zakon odražava protukineske sentimente, a ne legitimne sigurnosne zabrinutosti.
S obzirom na rok sredinom siječnja, očekuje se da će sud donijeti presudu do početka prosinca i potencijalno otvoriti put za žalbu Vrhovnom sudu. Ishod će odrediti može li jedna od najpopularnijih platformi društvenih medija u Americi nastaviti djelovati u svom trenutnom obliku ili će se suočiti s efektivnim gašenjem u SAD-u.