Znanstveni radovi povučeni zbog korištenja nelicenciranog softvera pri istraživanju
Na zahtjev kompanije koja je izradila softver za simuliranje ponašanja fluida, znanstveni je časopis povukao dva rada egipatskih autora, koji su se pri njihovoj izradi koristili nelicenciranim softverom
Tijekom prošle je godine, prema studiji objavljeno u časopisu Nature, u svijetu bilo povučeno više od 10.000 znanstvenih radova, što je novi rekord. Radovi obično bivaju povučeni zbog netočnosti ili značajnih grešaka u njima, povrede privatnosti, tužbi, etičkih propusta ili pak sukoba interesa. No, nešto rjeđi je slučaj koji se dogodio s dva rada egipatskih autora. Oni su, naime, povučeni zbog korištenja nelicenciranog softvera u procesu znanstvenog istraživanja.
Znanstvenici-pirati
Do toga je došlo nakon što se američka softverska kompanija Flow Science požalila na radove, objavljene u znanstvenom časopisu Ain Shams Engineering Journal tijekom protekle dvije godine. Tamo su se nalazila dva rada, nastala uz pomoć simulacije dinamike fluida iz njihovog softvera FLOW-3D, za čije korištenje autori nisu imali valjane licence. Radovi su se bavili sigurnošću hidrotehničkih građevina, brana, a opisivali su njihove moguće strukturalne probleme.
Kompanija Flow Science ponudila je bila autorima radova da će im legalizirati piratske verzije softvera, vjerojatno preuzete s dark weba. No, budući da oni na tu ponudu nisu odgovorili, od časopisa je zatraženo povlačenje radova, što je glavni urednik i učinio. Uredništvo je, nakon istrage, zaključilo da je korištenje profesionalnog softvera FLOW-3D za rezultate objavljene u članku izvršeno bez potrebne licence.
"Jedan od uvjeta podnošenja rada za objavljivanje jest da članak ne krši nikakva prava intelektualnog vlasništva bilo koje osobe ili entiteta i da se bilo koji softver koristi pod licencom ili dopuštenjem vlasnika softvera", stoji u uredničkom pojašnjenju povlačenja radova.