Linux bez podrške za 486-tice – dva desetljeća nakon kraja proizvodnje
S izlaskom Linux kernela 6.15, očekivanog krajem svibnja 2025., prestaje podrška za i486 procesore koji su izašli prije gotovo 4 desetljeća

Samo 18 godina nakon potpunog prestanka proizvodnje 486 procesora i 36 godina nakon izlaska prvog primjerka, Ingo Molnar, programer Linux kernela rekao je da se ukida podrška za ove procesore na Linuxu. Kao argument se pozvao na Linusa Torvaldsa, tvorca Linuxa, koji smatra da "nema stvarnog razloga da itko gubi ijednu sekundu" na održavanje podrške za i486 arhitekturu.
Novi minimalni zahtjevi za Linux kernel uključivat će podršku za TSC (Time Stamp Counter), mehanizam za precizno mjerenje vremena, te instrukciju CX8 (CMPXCH8B). Procesori i486, kao i neki rani 586 procesori koji nisu Pentium, ne posjeduju ove značajke. Njihovo odsustvo prisiljavalo je programere kernela na implementaciju arhaičnih emulacija i zaobilaznih rješenja, komplicirajući razvoj i održavanje koda.
Intelov 486 procesor bio je izuzetno popularan krajem 1980-ih i početkom 1990-ih. Intel je prestao s proizvodnjom ovih čipova tek 2007.
Za korisnike koji još uvijek koriste sustave temeljene na i486 procesorima, ova promjena znači da neće moći pokretati najnovije verzije Linux kernela, ali će i dalje moći koristiti starije verzije kernela.
Prema statistikama otprije desetak godina, u aktivnoj je uporabi bilo najmanje desetak tisuća računala baziranih na 486 procesorima (i ne-Intelovim derivatima), a moguće i više stotina tisuća. Procjenjuje se da ih je danas manje od desetak tisuća.
Iako se ne mogu naći u osobnim računalima, još uvijek su dio specijaliziranih sustava poput CNC strojeva, a koriste se i u vojnim sustavima, pa čak i u sustavima koji se koriste na Međunarodnoj svemirskoj postaji, ali ovi ne koriste Linux.