HBO-ov dokumentarac tvrdi da otkriva identitet tvorca Bitcoina

Novi HBO-ov dokumentarac, koji bi se trebao emitirati sljedeće srijede, navodno će otkriti pravi identitet Satoshija Nakamota, enigmatičnog tvorca Bitcoina. Otkriće, ako bude široko prihvaćeno, moglo bi imati dalekosežne implikacije za globalna financijska tržišta

Ivan Podnar petak, 4. listopada 2024. u 12:37
📷 Screenshot/YouTube
Screenshot/YouTube

Od svog nastanka 2009. godine, Bitcoin se razvio u financijski fenomen internetskog doba. Kriptovaluta, koja djeluje na decentraliziranoj knjizi zvanoj blockchain, postala je spremište vrijednosti za one skeptične prema tradicionalnoj valuti, spekulativna imovina za ulagače i, kontroverzno, popularno sredstvo plaćanja za nezakonite aktivnosti. No njegov tvorac ostao je nepoznat.

Misterij Satoshija

Pravi identitet Satoshija Nakamota ostao je jedna od najintrigantnijih enigmi posljednjih godina. Nakon objavljivanja Bitcoin whitepapera, pseudonimni tvorac radio je prvenstveno putem foruma i e-pošte, okupljajući podršku stručnjaka za kriptografiju i kodiranje poznatih kao cypherpunks. To je izvorni znanstveni rad od devet stranica napisan pod pseudonimom Satoshi Nakamoto 31. listopada 2008. godine, koji je postavio osnovnu strukturu Bitcoin mreže. Rad nosi naslov "Bitcoin: Elektronički sustav gotovine temeljen na peer-to-peer mreži".

Godine 2010. Satoshi je nestao iz javnosti, s posljednjom komunikacijom vezanom uz zviždački web site WikiLeaks. Od tada su brojni pokušaji otkrivanja Satoshijevog identiteta propali, uključujući istrage novinara i tvrdnje pojedinaca poput Craiga Stevena Wrighta.

Osoba ili tim developera?

Wikipedia navodi: "Nakamoto nikada nije otkrio osobne podatke prilikom rasprava o tehničkim pitanjima, ali je povremeno komentirao bankarstvo i sustav djelomičnih rezervi. Na svom profilu na P2P Foundation iz 2012. godine, Nakamoto je tvrdio da je 37-godišnji muškarac koji živi u Japanu. Međutim, neki su spekulirali da vjerojatno nije Japanac zbog njegovog korištenja engleskog jezika na razini materinjeg jezika.

Neki su pretpostavili da bi Nakamoto mogao biti tim ljudi. Dan Kaminsky, stručnjak za sigurnost koji je proučavao Bitcoinov kod, izjavio je da je Nakamoto ili "tim ljudi" ili "genij". Laszlo Hanyecz, programer koji je komunicirao s Nakamotom putem e-maila, stekao je dojam da je kod predobro dizajniran za jednu osobu. Gavin Andresen, jedan od glavnih Bitcoin programera, rekao je o Nakamotovom kodu: "Bio je briljantni programer, ali kod je bio pomalo neobičan."

Potencijalne posljedice otkrivanja

Razotkrivanje Satoshijevog identiteta moglo bi pokrenuti značajna pitanja. Dodatno, to bi moglo uspostaviti Satoshija kao jednu od najbogatijih osoba na svijetu, s kontrolom nad procijenjenih 1,1 milijun Bitcoina, potencijalno vrijednih 66 milijardi dolara po trenutnim procjenama.

Zanimljivo, kako se približava datum emitiranja dokumentarca, nekoliko novčanika visoke vrijednosti iz "Satoshijeve ere" postalo je aktivno prvi put od 2009. Oko 250 bitcoina, vrijednih oko 15 milijuna dolara, premješteno je iz novčanika koji su bili neaktivni od najranijih dana Bitcoina.

Reakcija zajednice i skepticizam

Mnogi u Bitcoin zajednici protive se pokušajima identificiranja Satoshija, argumentirajući važnost privatnosti. Oni tvrde da bez konačnog dokaza, poput prijenosa novčića iz poznatog Satoshijevog novčanika, sve tvrdnje ostaju spekulativne. Peter McCormack, Bitcoin podcaster, naglasio je potrebu poštivanja Satoshijeve odluke da ostane anoniman, izjavivši: "Napori da ga se razotkrije nisu samo neodgovorni, već potencijalno opasni".

Kako se približava premijera dokumentarca, svijet kriptovaluta čeka s nestrpljenjem hoće li se definitivno riješiti Satoshijev misterij ili dodati još jedno poglavlje dugogodišnjoj sagi. Bez obzira na ishod, dokumentarac pokazuje trajnu fascinaciju podrijetlom Bitcoina i identitetom njegovog tvorca.