Novi čip za umjetnu inteligenciju u prijenosnim uređajima

Moćan, niskoenergetski čip kombinira silicij s memristorima od metalnog oksida

Mladen Smrekar srijeda, 5. travnja 2023. u 10:19

Svi govore o umjetnoj inteligenciji i moći neuronskih mreža, a pritom mnogi zaboravljaju da je softver ograničen hardverom na kojem radi. Hardver je postao usko grlo jer dok se veličina neuronskih mreža udvostručavala svaka 3,5 mjeseca, hardverska sposobnost to je činila svake 3,5 godine. Inženjeri Viterbijeve inženjerske škole Sveučilišta Južne Kalifornije vjeruju da su pronašli odgovor u obliku nove vrste čipa namijenjenog umjetnoj inteligenciji u prijenosnim uređajima.

Drastično povećanje kapaciteta

Njihov novi rad, objavljen u časopisu Nature, usredotočen je na razumijevanje temeljne fizike koja dovodi do drastičnog povećanja kapaciteta memorije potrebnog za UI hardver. Uz pomoć eksperata s drugih američkih sveučilišta, uključujući one s MIT-a, razvili su protokol za smanjenje šuma i pokazali njegovu djelotvornost u integriranim čipovima. 

Oslanjanjem na atome čipovi postaju manji i tako se dobiva veći računalni kapacitet u manjem opsegu
Oslanjanjem na atome čipovi postaju manji i tako se dobiva veći računalni kapacitet u manjem opsegu

Novi memorijski čip ima najveću gustoću informacija po saklopu (11 bita) od svih poznatih vrsta memorijskih tehnologija. 

Položaj atoma

Ovi moćni, niskoenergetski čipovi kombiniraju silicij s memristorima od metalnog oksida.  Položaji atoma nude kompaktan i stabilan način pohrane više informacija na analogan, umjesto na digitalni način. Štoviše, informacije se mogu obraditi tamo gdje su pohranjene, eliminirajući von Neumannovo usko grlo u trenutnim računalnim sustavima. 

Novi memorijski čip ima najveću gustoću informacija po uređaju (11 bita) od svih poznatih vrsta memorijskih tehnologija
Novi memorijski čip ima najveću gustoću informacija po uređaju (11 bita) od svih poznatih vrsta memorijskih tehnologija

Nova metoda, usmjerena na aktiviranje atoma umjesto elektrona, ne zahtijeva napajanje baterije za održavanje pohranjenih informacija. Slični se scenariji događaju u računanjima umjetne inteligencije, gdje je ključna stabilna memorija sposobna za visoku gustoću informacija. 

Moćna tehnologija

Oslanjanjem na atome čipovi postaju manji i tako se dobiva veći računalni kapacitet u manjem opsegu. Odnosno, uz doradu koncepta snaga mini verzije ChatGPT-a mogla bi se ugraditi u bilo čiji osobni uređaj. A to bi ovu moćnu tehnologiju moglo učiniti lako dostupnom i prilagodljivom za različite namjene, tvrde idejni tvorci novog čipa čiji je potencijal iskušan u laboratoriju sveučilišnog startupa TetraMem