Honor 10 – umjetna inteligencija u mobilnoj fotografiji

85% fotografija u svijetu danas je napravljeno pametnim telefonima, a sljedeću fotografsku revoluciju mogla bi donijeti umjetna inteligencija

Sandro Vrbanus petak, 8. lipnja 2018. u 06:00

Čak 85 posto fotografija u svijetu napravljeno je pametnim telefonima, koji su postali glavno sredstvo za stvaranje fotografija. Ovaj rast prvenstveno je potaknulo nekoliko ključnih čimbenika: jednostavnost upotrebe, stalno poboljšanje kvalitete mobilne fotografije, te činjenica da su nam mobiteli uvijek pri ruci.

Neki profesionalni fotografi već su prepoznali mogućnosti mobilnih kamera te su ih prihvatili kao jedan od mnogih alata koje imaju na raspolaganju. Ostali, kao što su slavne osobe i sveprisutni influenceri na Instagramu također se okreću mobilnoj fotografiji.

Iz Huaweija, koji je nedavno predstavio svoj novi mobitel Honor 10, hvale se činjenicom da su kameru tog mobitela opremili i umjetnom inteligencijom. Umjetnu inteligenciju (AI) možemo naučiti da postane bolji fotograf od većine ljudi, pa ona predstavlja velik potencijal za razvoj fotografije: prikupiti znanje o fotografiji iz proteklih 100 godina i primijeniti na sve fotografije, bilo automatski ili na zahtjev, cilj je Honora, inače drugog brenda Huaweija.

AI kao fotograf

AI može pomoći gotovo svakome da odmah napravi i podijeli odlične fotografije, ali je od pomoći i iskusnim fotografima, kojima ubrzava proces rada. Kada fotograf ne mora brinuti o sitnim zadacima, može se lakše usredotočiti na bitne stvari kao što je kadriranje ili odnos i komunikacija sa subjektom.

AI kamere pokreće sofisticirani softver za vizualno razumijevanje scene na način na koji bi to i ljudski fotograf učinio. Nakon što prepozna scenu, AI na optimalan način postavlja parametre kamere na temelju znanja i učenja stečenih na desecima milijuna slika tijekom AI treninga. AI kamera odrađuje posao koji iskusni fotograf radi u manualnom načinu rada.

AI može reagirati puno brže od ljudskog fotografa

Na primjer, AI kamera Honora 10 prepoznaje više objekata ili grupu objekata koji bi mogli biti predmeti ili zanimljivi dijelovi fotografije. Ta se tehnika naziva semantička segmentacija slike (Semantic Image Segmentation), a njezin je cilj znati čega je svaki piksel slike dio (ceste, ljudi, stabla...). Honorova tehnologija semantičke segmentacije slike može točno odrediti obrise različitih objekata, poput neba, biljaka, ljudi i ostalih objekata na slici, te prepoznati njihove lokacije.

U prepoznavanje više od 500 scenarija u 22 kategorije u stvarnom vremenu primjenjuju se parametri specifični za scenu na svaku fotografiju.

Iz perspektive korisnika, AI kamera bi jednostavno trebala biti mobilna kamera visokih performansi koja zahtijeva malo ili čak nimalo znanja potrebnog za njezino korištenje. Kvaliteta slike bi trebala biti znatno bolja, a kamera bi također trebala reagirati vrlo brzo. Budući da se AI obrada odvija na uređaju umjesto u cloudu, odaziv je mnogo bolji (niža latencija), a sigurnost je povećana jer se podaci ne mogu presresti tijekom prijenosa na mreži.

Nnapredak kod AI kamera za sada je samo početak fotografske revolucije, misle u Honoru. Uskoro, i uz bolje iskoristivo procesuiranje neuronske mreže, mogu se dodati tehnike poput smanjenja šuma kako bi se poboljšala kvaliteta fotografija pri niskoj razini svjetlosti, neovisno o kvaliteti optike. AI De-noising (uklanjanje šuma) već se primjenjuje na renderiranju sintetičkih slika i u nekom trenutku će se moći pojaviti i u AI kamerama na pametnim telefonima.