Tko je Jared Isaacman, vjerojatni sljedeći direktor NASA-e?

Polako se slaže izgled Trumpove druge administracije, koja će uključivati i neke neočekivane kadrovske odabire. Jedan od njih svakako je poduzetnik i astronaut, koji će zasjesti na čelo svemirske agencije

Sandro Vrbanus četvrtak, 5. prosinca 2024. u 18:33

Otkako je pobijedio na predsjedničkim izborima i započeo s pripremama za stupanje na vlast, Donald Trump donio je već niz kadrovskih odluka i imenovanja za svoj drugi mandat. Predsjednik SAD-a tako, osim što može postaviti čelne ljude pojedinih ministarstava, nadležan je i za agencije poput FCC-a i NASA-e, pa će i one dobiti nove čelnike. Na mjesto direktora NASA-e tako će početkom sljedeće godine stupiti 41-godišnji Jared Isaacman, pilot, astronaut, poduzetnik i filantrop.

Milijarder i astronaut

Isaacman se poprilično obogatio u svojoj poduzetničkoj karijeri. Osnovao je kompaniju Draken International koja obučava zrakoplovce SAD-a i pripadnike NATO saveza, kao i fintech kompaniju za digitalna plaćanja Shift4 Payments. Procjene govore da mu je bogatstvo vrijedno gotovo 2 milijarde dolara, a i našim čitateljima njegovo bi ime moglo biti poznato iz niza članaka objavljenih u proteklim godinama. Budući šef NASA-e je, naime, osobno financirao već dvije privatne svemirske misije, u kojima je i osobno sudjelovao.

Budući šef NASA-e u nedavnoj svemirskoj šetnji provirio je iz kapsule Crew Dragon 📷 SpaceX
Budući šef NASA-e u nedavnoj svemirskoj šetnji provirio je iz kapsule Crew Dragon SpaceX

Prva je bila Inspiration4, lansirana SpaceX-ovom raketom Falcon 9, u sklopu koje su on još troje civila u prvoj povijesnoj misiji tog tipa u orbiti u kapsuli Crew Dragon proveli tri dana, s krajnjim ciljem prikupljanja 200 milijuna dolara za dječju bolnicu St. Jude u Memphisu. Drugi put u svemir je Isaacman letio nedavno, ovoga rujna, u sklopu misije Polaris Dawn, ponovno sa SpaceX-om. U toj je misiji postignut ponovno niz rekorda, a obavljena je i prva u povijesti civilna svemirska šetnja – u kojoj je, dakako, i sam sudjelovao kao zapovjednik te glavni financijer misije.

Muskov prijatelj

Jared Isaacman prema ovome je idealan kandidat za čelno mjesto u NASA-i. Iskusan je u upravljanju ljudima i projektima, osobno je bio u svemiru, mlad je i vrlo ambiciozan, a možda i najvažnije – blizak je Elonu Musku s kojim je usko surađivao na "svojim" svemirskim misijama. Međutim, njegova nominacija izazvala je i neizbježne kritike, jer se zbog prijateljstva i suradnje s Muskom može vrlo lako naći u sukobu interesa. Neki već sad pišu da je gotovo sigurno da će projekt SLS, kao što se već neko vrijeme špekulira, biti ugašen (što je čak s financijske strane i opravdano), a da će zadaće prijevoza astronauta u programu Artemis u potpunosti biti prepuštene SpaceX-u (što se može tumačiti kao sukob interesa).

U svakom slučaju NASA-u, kao i SAD, očekuju velike promjene u 2025. godini. Na mjesto sadašnjeg upravitelja, 82-godišnjeg Billa Nelsona, kormilo će preuzeti upola mlađi Isaacman, koji je na nominaciju odgovorio s oduševljenjem. "U našoj zadnjoj misiji u svemir, moja posada i ja otputovali smo dalje od Zemlje nego itko u više od pola stoljeća. Pouzdano mogu reći da je drugo svemirsko doba tek počelo. Svemir ima neusporediv potencijal za napredak u proizvodnji, biotehnologiji, rudarstvu, a možda čak i za otkrivanje novih izvora energije. Neizbježno će postojati napredna svemirska ekonomija – ona koja će stvoriti mogućnosti za nebrojene ljude da žive i rade u svemiru. U NASA-i ćemo strastveno slijediti ove mogućnosti i pokrenuti eru u kojoj će čovječanstvo postati istinska svemirska civilizacija", poručio je, naglasivši da SAD pod njegovim vodstvom više neće biti zadovoljne "drugim mjestom" te da neće izgubiti mogućnost slanja svojih ljudi u svemir vlastitim letjelicama.