Apple i SpaceX bore se za prevlast na području satelitske telefonije
Mobiteli sa satelitskom vezom više nisu futuristički koncept, već stvarnost u brzom razvoju. Apple i SpaceX, započeli su ozbiljno nadmetanje u utrci za uklanjanjem "mrtvih zona" mobilne telefonije putem satelitskih komunikacija

Sve oči uprte su u Starlink, ali i Apple ulaže u tehnologiju koja osigurava povezivost u udaljenim područjima gdje tradicionalni bežični signali nisu dostupni. SpaceX je u prednosti jer je već lansirao više od 550 satelita za pružanje sličnih usluga kroz svoj program Starlink. Temelj ovom rivalstvu nisu samo brojevi pretplatnika već nešto puno značajnije: bitka za ograničeni frekvencijski spektar, ključan resurs za prijenos satelitskih i zemaljskih podataka.
Rivali koji ne mogu jedni bez drugih
Prema pisanju The Wall Street Journala, napetosti između Applea i SpaceX-a pojačale su se posljednjih mjeseci. SpaceX je, u suradnji s T-Mobileom, tražio Appleovu podršku za integraciju Starlink usluga u iPhone uređaje. Nakon napetih pregovora, tvrtke su postigle dogovor kojim će satelitski bazirana telefonska usluga SpaceX-a i T-Mobilea raditi na novijim iPhone modelima koji će biti predstavljeni ovog ljeta. Međutim, Apple zadržava strogu kontrolu nad svojim uglavnom zatvorenim softverskim ekosustavom što otežava suradnju.
Iako se dvije tvrtke natječu za prevlast u satelitskoj povezivosti, također ovise jedna o drugoj. Primjerice, Globalstar, Appleov partner u pružanju satelitskih usluga, ugovorio je sa SpaceX-om lansiranje satelita koji omogućuju povezivost izvan mreže za iPhone uređaje. Slično tome, SpaceX i T-Mobile trebaju Appleovu podršku kako bi osigurali da se njihova usluga neometano integrira s iPhone uređajima.
Tko će zagospodariti frekvencijama?
Apple je ozbiljnost svojih namjera u području satelitske povezivosti dokazao prošle godine ulaganjem više od milijardu dolara u Globalstar. Investicija podupire Appleovu satelitsku tehnologiju koja omogućava korisnicima slanje poruka, kontaktiranje hitnih službi i pozivanje pomoći na cesti u područjima izvan dosega mobilnih mreža.
SpaceX se, međutim, usprotivio Appleovim planovima širenja. Dokumenti koje je pregledao The Wall Street Journal otkrivaju da je SpaceX potaknuo Federalnu komisiju za komunikacije (FCC) da odbaci zahtjev Globalstara za dobivanje dozvole za korištenje određenog spektra za svoju novu mrežu satelita financiranih od strane Applea. SpaceX tvrdi da su frekvencije koje se koriste za Appleove hitne signale nedovoljno iskorišteni resursi.
Stručnjaci iz industrije napominju da SpaceX-ovi prigovori naglašavaju oskudicu prava na spektar i konkurentsku dinamiku. SpaceX kroz Starlink ima pristup znatno većoj satelitskoj floti u usporedbi s Appleovim oslanjanjem samo na Globalstar. Analitičari vjeruju da Globalstarova infrastruktura možda neće biti dovoljna za zadovoljavanje Appleovih dugoročnih potreba, što potiče tehnološkog diva da istražuje partnerstva s drugim satelitskim pružateljima poput EchoStara.
Rat na više fronti
Sukob se proteže i izvan satelitske povezivosti. Apple i SpaceX imaju povijest natjecanja za talente, posebice dok je Apple radio na autonomnom vozilu. Dodatno, napetosti su se pojavile i oko platforme X, koja ovisi o Appleovom App Storeu za distribuciju i prihode od oglašavanja. Musk je navodno razmatrao izgradnju vlastitog pametnog telefona zbog frustracija Appleovom kontrolom nad distribucijom aplikacija trećih strana, iako je tijekom javnog nastupa u listopadu priznao da su izgledi za ulazak na tržište pametnih telefona obeshrabrujući.
Appleov pristup satelitskoj povezivosti uključuje privlačenje potencijalnih partnera koji posjeduju vrijedna regionalna i globalna prava na spektar. Dok neki projekti, poput prethodne suradnje s Boeingom, nisu napredovali, s Appleom i njegovim ogromnim financijskim resursima nikad se ne zna. U međuvremenu, SpaceX nastavlja širiti svoju Starlink konstelaciju, pozicionirajući se kao lider u satelitskim internetskim i komunikacijskim uslugama.
Propusnost satelitskih veza još uvijek je ograničena
Natjecanje Applea i SpaceX-a za prvenstvo u satelitskim komunikacijama moglo bi najviše koristiti upravo krajnjim korisnicima. Pokrivenost u područjima bez signala mogla bi značajno unaprijediti komunikaciju u ruralnim i zabačenim krajevima s nedostatnom infrastrukturom. Ljudi na moru, u planinama, na ekspedicijama ili u izoliranim naseljima mogli bi dobiti pristup uslugama koje su im dosad bile nedostupne.
No stručnjaci ukazuju na nekoliko ključnih problema. Propusnost satelitskih veza još uvijek je ograničena u odnosu na standardne mobilne mreže, a visoka cijena pristupa mogla bi otežati širu primjenu. Sve važnija postaju i pitanja privatnosti i zaštite podataka, posebno kada se komunikacija odvija putem infrastrukture koja nije ograničena državnim granicama.
Korisnici na dobitku, ali uz cijenu
Na regulativnoj razini, ovo natjecanje vjerojatno će potaknuti rasprave o upravljanju svemirskim resursima. Regulatorne agencije morat će stvoriti nove okvire koji će poticati inovacije, ali istovremeno osigurati pravedniju raspodjelu ograničenih resursa. Neki stručnjaci smatraju da će konkurentske tvrtke morati surađivati kako se industrija bude razvijala.
Hoće li prevagu odnijeti Apple sa svojim iskustvom u potrošačkoj elektronici ili SpaceX sa svojom svemirskom infrastrukturom, tek treba vidjeti, no bez obzira na pobjednika korist će imati krajnji korisnici u "mrtvim zonama" mobilne telefonije.