Sve što trebate znati o pametnim satovima saznat ćete iz novog Buga
Pametni satovi su iznimno korisni uređaji koji nam i samostalno, ali osobito kroz povezivanje s mobitelima, pružaju cijeli niz raznovrsnih informacija. Zahvaljujući brojnim senzorima bilježe niz podataka o našim aktivnostima i našem zdravlju
O pametnim satovima ne pišemo baš često, u pravilu tek onda kada se pojavi neki novi model koji zanima širi krug ljudi, a veliku, detaljnu, temu broja jedini put posvetili smo im davne 2018. godine! U međuvremenu su pametni satovi postali vrlo popularni, gotovo pa je rijetkost vidjeti kako netko i dalje nosi klasični sat, barem u okruženju informatičara.
Davor Šuštić, uvodničar i autor većeg dijela teme broja, na samom početku kaže kako se moderni pametni satovi danas ubrajaju među najkorisnije pametne uređaje – koristimo ih za puno namjena, od iscrpnog praćenja našeg zdravlja i sportskih aktivnosti, preko navigacije u svim uvjetima i po svim tipovima terena, do dubinske povezanosti i integracije s mobitelima. Ponuda im je bogata, mogućnosti su brojne, a softverski temelji vrlo različiti… I upravo je to posljednje osobito detaljno i izdvojeno opisano u prvom dijelu teme broja. Svima onima koji razmišljaju o nabavci novog sata svakako bih preporučio da prvo pročitaju tekstove o operacijskim sustavima (čak i ako misle da dovoljno znaju o njima), a tek potom opise pojedinačnih modela koji ih potencijalno zanimaju.
Nisu prošla ni tri mjeseca otkako su predstavljeni procesori Zen 5, a već se na tržištu pojavljuje model s tehnologijom 3D V-Cache – Ryzen 7 9800X3D, što je mali presedan u odnosu na dosadašnju praksu. Glavni zadatak novog Ryzena 7 je da zavlada tržištem koje je do sada držao 7800X3D. AMD se i dalje može ponositi titulom proizvođača najbržeg procesora na tržištu, kad je riječ o performansama u igrama. Srećom, uspjeli smo na vrijeme nabaviti novi 9800X3D, detaljno ga testirati, i to je naš hit-mjeseca među hardverskim recenzijama u ovom broju.
Kako se pojavljuju nove generacije procesora, tako na tržište dolazi i veliki broj novih matičnih ploča, pa smo vam i za ovaj broj pripremili bogati blok s prikazima ploča, a među njima bih istaknuo Asus ROG Maximus Z890 Extreme. Kada mi je Lorenzo, koji je testirao skoro sve te ploče, rekao kako mora pažljivo postupati s pločom koja košta skoro 1.400 eura, mislio sam da se zabunio – ali kada je objasnio da se radi o modelu Extreme, bilo mi je sve jasno. Asus očito ne odustaje od svoje linije, po svim elementima, ekstremnih modela. Pa tko želi imati ekstremno raskošno opremljen PC – neka to i plati!
Kada smo već kod raskoši, vrijedi spomenuti kako se na nju može naići čak i pri kupnji 140-milimetarskih ventilatora. I pritom ne mislim na neki RGB kičeraj, već na "obične" ventilatore koji dolaze u vrlo elegantnom pakiranju, raskošno opremljeni dodacima, kojima je glavna svrha – smanjiti buku. Radi se o vrlo lako prepoznatljivim Noctua NF-A14x25 G2 PWM Sx2-PP ventilatorima, koje je detaljno testirao Mario Baksa, a oni ipak nemaju tako paprenu cijenu kao malo prije spomenuta ploča, tako da će sigurno zanimati sve one koji žele imati što tiše stolno računalo, i pritom ne odustati od visokih performansi.
Krajem godine objavljuje se najviše igara, pa smo prigodno ovaj put nešto više stranica izdvojili za recenzije, među kojima je svakako najveći hit novi naslov vječnog serijala – Call of Duty: Black Ops 6. Kaže Grdi (Damir Radešić) da ga je novi CoD ugodno iznenadio, jer mu je bio zabavan u sva tri segmenta (solo, multiplayer i kooperativno igranje), što u tom serijalu već dugo nije doživio.
Tradicionalno posljednji broj u godini završavamo vodičem za kupnju IT darova u kojem dajemo pregled atraktivnih artikala iz ponude na domaćem tržištu.
Kompletan sadržaj novog Buga možete pogledati na ovoj stranici, a od danas je broj 385 dostupan na svim kioscima, kao i na našem webu u digitalnom izdanju.
Nagradna igra
Svi kupci (naravno i pretplatnici) novog broja Buga imaju priliku sudjelovati u nagradnoj igri i osvojiti Garmin Instinct 2X Solar!