Apple Intelligence i ostali noviteti u iOS-u za početak neće biti dostupni u Europi
Prepreka lansiranju nekih zanimljivih novotarija na našem kontinentu je Akt o digitalnim tržištima, s kojim dodaci poput umjetne inteligencije ili dijeljenja sadržaja ekrana nisu usklađeni

Na otvorenju WWDC-a ove smo godine vidjeli niz zanimljivih noviteta u Appleovim operacijskim sustavima, koji će biti dostupni od jeseni. Među njima brojne su funkcije potpomognute umjetnom inteligencijom, čime bi iOS i ostali OS-ovi trebali zagaziti u novu "AI eru". Apple je čak smislio i prigodan naziv za to – Apple Intelligence, ističući kako je njihov pristup umjetnoj inteligenciji potpuno drugačiji od svih ostalih. Ali, ovog tjedna stigla je neočekivana i neugodna vijest, barem za kupce s područja Europske unije.
Odgoda na neodređeno
Apple u izjavi za Financial Times potvrđuje da njihove nove funkcije neće biti dostupne u EU sigurno do kraja ove godine, već nešto kasnije. Razlog tome je, očekivano, europska stroga regulativa za velike platforme ("nadzornike pristupa"), Akt o digitalnim tržištima. Prema njemu, iOS i iPadOS su već proglašeni kljuključnim velikim platformama, tzv. gatekeeperima, što znači da se na njih primjenjuju posebna, stroža pravila.
Odgoda će zahvatiti generativnu umjetnu inteligenciju kao pomoć pri stvaranju slika, teksta i ostalog sadržaja (Apple Intelligence), preslikavanje ekrana mobitela na laptop (iPhone Mirroring) te dijeljenje ekrana s drugim korisnicima (SharePlay Screensharing). "Zbog regulatornih nesigurnosti koje donosi Akt o digitalnim tržištima, mislimo da nećemo moći te tri nove značajke donijeti korisnicima u EU ove godine", potvrdili su iz kompanije. Nisu naveli je li do toga došlo zato što nove funkcije krše Akt, ili su izrađene tako da im privatnost korisnika nije na prvom mjestu.
Špekulira se i da je moguće riječ o "osveti" Applea Europskoj uniji. Nakon što su morali na iPhone ugraditi USB-C i omogućiti instaliranje aplikacija iz vanjskih izvora, možda se nadaju da će uskraćivanjem novih AI funkcija navesti same korisnike da se pobune protiv pretjerane regulacije digitalnih proizvoda i usluga. Ipak, takav scenarij manje je vjerojatan, jer uskraćivanje funkcija uz zadržavanje iste (ili više) cijene uređaja može razljutiti korisnike, ali je vjerojatnije da bi meta njihove ljutnje bio – isključivo Apple.
EU i problematični Akt
U donošenju odluke o odgodi sigurno je značajan čimbenik i aktualni postupak EK vezano za Apple i Akt o digitalnim tržištima. Komisija će, naime, uskoro donijeti odluku o tome je li otvaranje iOS-a za vanjske trgovine aplikacija bilo u skladu s Aktom, odnosno je li pošteno naplaćivati naknadu (Core Technology Fee) za svako preuzimanje takvih aplikacija u slučajevima kad one zabilježe preko milijun preuzimanja.
"Nadzornici pristupa dobrodošli su nuditi svoje usluge u Europi, ali ako se pritom pridržavaju naših pravila i osiguravaju poštenu tržišnu utakmicu", poruka je iz Europske komisije.