Pionirski prethodnik svih navedenih: Altair 8800
Iako se nije probio preko oceana pa je za naše pojmove manje bitan, MITS-ov Altair 8800, baziran na 2-megahercnom Intelovom 8-bitnom procesoru 8080 je na domicilnom američkom tržištu među rijetkim entuzijastima predstavljao revoluciju

Za samo 400 dolara (1975. godine, što je negdje oko 1.500 – 2.000 sadašnjih dolara) dobio se kit s kojim se nešto moglo i napraviti, ali tek uz neko od proširenja – ploče s memorijom od 1.024 ili 4.096 „riječi“ (bajtova), ekspanzijske kartice, u prvom redu serijski i paralelni portovi, grafičke kartice, diskovi…
Iako je sam za sebe Altair 8800 bio praktički neupotrebljiv (strojni kod se unosio u binarnom obliku putem prekidača na prednjoj strani kućišta, a rezultat se prikazivao, također u binarnom obliku, preko ledica) zahvaljujući svim tim dodacima i otvorenosti sustava (izvorna sabirnica S-100 postala je kasnije standardizirana IEEE-696 sabirnica) od njega se mogao dobiti pravi kompjuter.
Zanimljivo je da je prvi DOS za njega napravila tvrtka Traf-O-Data, kasnije preimenovana u nešto poznatiji Micro-Soft, a još kasnije u firmu Microsoft, za koju je možda poneko i čuo.
Svo programiranje napravio je na emulatoru Intela 8080 koji se vrtio na PDP-10 mikroračunalu pokojni Paul Allen, dok je Bill Gates bio zadužen za poslovni dio operacije.
Brojne nedostatke izvornog dizajna, kakav je promoviran u Popular Electronicsu ispravio je IMSAI 8080, „plug compatible“ klon Altaira 8800, a koji se pojavljuje u legendarnom filmu Ratne igre s Matthewom Broderickom. Dakle, nije Altair 8800, nije „IBM“, već IMSAI, za vas koji se možda kao još netko s društvom svađate oko toga koji se kompjuter pojavljuje u starim filmovima.
U konačnoj konfiguraciji IMSAI je mogao imati više memorijskih banki sa po 64 kB memorije, CP/M operativni sustav, razne BASIC-e, Fortrane i druge programske pakete kao i igre.
Trenutno je moguće kupiti u kitu klonove Altaira 8800 i IMSAI-ja 8080 bazirane na Arduinu.
Jedan na adresi https://create.arduino.cc/projecthub/david-hansel/arduino-altair-8800-simulator-3594a6 i drugi na adresi https://thehighnibble.com/imsai8080/.
Klonovi predstavljaju posve nadograđene verzije Altaira i IMSAI-ja (usput, obje tvrtke su relativno brzo propale i u 80-tima ih više nije bilo) kojima se pristupa preko PC-a kao „terminala“.
Od periferije, na žalost, nema akustične spojnice (acoustic coupler) koja se pojavljuje u filmu (ležište za telefonsku slušalicu) koja je bila preteča modema, a koja izgleda tako neopisivo cool!
U stvarnosti, IMSAI nije nikada imao svoj model (u filmu je označen kao „IMSAI 212A“), ali se radilo od 1.200-„baudnom“ Cermertekovom 212A modemu. Iako se radi o pravom modemu, pa dakle akustična spojnica uopće nije potrebna, producenti su mislili da ovo izgleda bolje (i bili su u pravu!) od obične vanjske modemske kutije pa je odlučeno da bude tako i predstavljen.
(Koga zanima korištena tehnologija u Ratnim igrama, može naći na ovom izvrsnom linku: https://www.cio.com/article/3404461/the-technology-of-wargames.html)
Kako unijeti program u IMSAI 8080 koristeći panel?
Sve vam je tu…